HAZAL ATEŞ: Onay yoksa ücret de yok!

Giriş Tarihi: 7.10.2014
Bankaların el yakan ücret ve komisyonları son buluyor. Sınırlama getiren yönetmelik geçen hafta yürürlüğe girdi. Artık, her türlü ücret, hizmet için tüketicinin onayı zorunlu. Yeni bir ücret kalemi için de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu izni gerekecek. Ücretlerde artışa da sınır getirildi. Yıllık tüketici fiyatları endeksi artış oranın 1.2 katı artış yapılabilecek. Bunun üzerindeki artışlar için de müşterinin izni alınacak. Bunun altındaki artış da tüketiciye 30 gün önce yazılı olarak bildirilecek. Bilgilendirme formu sözleşmenin ayrılmaz parçası olarak kabul edilecek. Faiz, kar payı, ücret ve diğer kesintilere yönelik güncel bilgiler açık bir şekilde Tyazılacak. İstihbarat, kredi işlem fişi, ödeme planı değiştirme gibi işlemlerden ücret alınmayacak. Tahsis ücreti ise kredi anaparasının yüzde 0.5'ini geçemeyecek. Tgerekli görürse artırabilecek. Kredi kartlarından yapılan taksitli nakit avans işlemleri için ücret tahsil edilemeyecek. Bankalar yıllık ücret alınmayan bir kart sunmak zorunda olacak. Hesaba para yatırırken, hesabın bulunduğu hesaba üçüncü kişiler para yatırırken ücret istenmeyecek. Finansal tüketicinin hesabının bulunduğu kuruluşa ait ATM'lerden kendi hesabı için para yatırma, bakiye sorgulama gibi işlemler için de para istenmeyecek.
***

Yönetmelik kredisini erken ödeyene de faiz, maliyet indirimini zorunlu kılıyor. Gelin görün ki bankalar henüz ATM'lerini buna göre ayarlamış değil.O nedenle erken ödeme yapacaksanız mutlaka gişeyi kullanın.En azından şubeler ATM'leri buna göre güncelleyene kadar!
***

Hükümet, tasarruf konusunda da önemli bir adım atıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Senede 1-2 ay kamp yapılacak, geriye kalan 10 ay çürümeye yüz tutacak" diye tepki gösterdiği sosyal tesis saltanatı son buluyor. Maliye envanter çalışmasını tamamlamak üzere.Devletin elinde 2 binin üzerinde sosyal tesis, 230 binin üzerinde de lojman bulunuyor. Kamunun kiralama kaynaklı faturası da azaltılacak.Taşıt, bina kiralamasında israfa dönük her türlü faaliyet denetim altına alınacak. Maliye Bakanlığı da, kamuya ait taşınmazların tamamını muhasebe kayıtlarına aldı. Ekim ayı içinde Hazine'nin özel mülkiyetindeki 3 milyon taşınmazın da değerlemesi, envanter kayıtları yapılmış olacak. Yeni sistemle, 203 kamu idaresinin taşınmazları izlenerek, kontrol edilebilecek. Gelecek yıllara it kira gelirleri de kayıtlarda görülebilecek. Anlaşılan o ki! 17 Ekim'de Meclis'e sunulacak bütçe de kamuda tasarrufu esas alacak. NOT: Okurlarımızın Kurban Bayramı'nı kutluyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAZAL ATEŞ: Onay yoksa ücret de yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN