'Hakkımızı arayacağız'

'Hakkımızı arayacağız'

Koç kulelerinin 17. katından düşerek hayatını kaybeden Rıza Açıkgöz'ün babası, haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi

CHP Milletvekili Sinan Aygün ve Koç Holding'in ortak girişimi olan Koç kulelerinde 3 gün önce meydana gelen olayda 17. kattan düşerek hayatını kaybeden iki çocuk babası Rıza Açıkgöz, (29) memleketi Yozgat'ta gözyaşları arasında toprağa verildi. Proje ihlali yüzünden 3 ay önce mühürlendiği halde kaçak olarak çalışmaların sürdürüldüğü kulede feci şekilde can veren Açıkgöz için taşeron firma yetkilisi Haluk Şimşek'in yaptığı "Kemer takmadığı için firmamızın suçu yoktur" şeklindeki savunmaya tepki gösteren acılı baba Mehmet Açıkgöz, "Sorumlular hakkında şikayetçi olacağız. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" dedi.

Ölüm bile engellemedi
Üç ay önce fazlalıkları bulunduğu ve projeye uygun olmayan yapılaşma olduğu gerekçesi ile mühürlenen inşaatta mühre rağmen çalışmalar dün de sürdü. Akgül İnşaat'ın kaçak olarak yapımını devam ettirdiği binanın 17'nci katında çalışan 29 yaşındaki 2 çocuk babası Rıza Açıkgöz dengesini kaybederek 3'üncü katın zeminine düşerek hayatını kaybetmişti. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen inşaattaki çalışmaların sürdürülmesi pes dedirtti.

Uzmanlara göre şirket de suçlu
Olayın gerçekleştiği Söğütözü'ndeki Koç Kuleleri'ne gelerek inceleme yapan savcıya verdiği ilk ifadede, ölen işçiyi kemer takması konusunda uyardığını ve şirketin herhangi bir suçu olmadığını öne süren taşeron firma yetkilisi Haluk Şimşek'in sözlerini değerlendiren İş Güvenliği Uzmanı Bedir Tekin, "Şirket olarak önlem alırsın, araç ve gereç temini sağlarsın ve denetleme yaparsın. Denetleme sırasında bu tip kural dışı çalışan işçileri uyarırsın eğer sizin söylemenize rağmen kurala uymuyorsa işten çıkartırsınız. Onun o şekilde çalışmasına izin veremezsiniz. Bu durumda yaşanan kazadan firma da sorumludur" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hakkımızı arayacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN