Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Prim borcu olanlar dikkat!

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Vergi, prim, idari ceza borcunuz varsa bu fırsatı sakın kaçırmayın!
Yapılandırma için vakit kaybetmeden ilgili kuruma müracaat edin. Sosyal Güvenlik Kurumu prim alacakları için genelge hazırladı. Prim borcu olan vatandaş, şirket, belediye, futbol kulüpleri için ayrı ayrı dilekçeler düzenlenmiş durumda. Bu şansı kullanmak isteyenler borcunu vadesinde ödeyeceğini, dava açmayacağını taahhüt edecek. Prim borçları, emeklilik keseneği, damga vergisi için yedi aylık başvuru süresi bulunuyor. Emekli olduğu halde başka bir iş yerinde çalıştığı için aylığı kesilerek, yersiz ödendiği tespit edilen aylıklara yönelik alacaklar için süre 31 Aralık'ta doluyor.
***
Sıkça karşılaştığım sorulara topluca yanıt vereyim;
NEREYE BAŞVURULACAK?: Prim borcu için herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine başvuru yapılabilecek. Emekli keseneği, sigorta primi, fiili hizmet zammı, idari para cezası borçları, ek karşılık prim borçları internetten form doldurularak, posta ile yapılabilecek.
DESTEK PRİMİ BORÇLARI: Yaşlılık, emeklilik, malullük aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya başlayanlar Ekim 2008'den önceki sürelere ilişkin borçları için elden, posta ile il müdürlüğü, sosyal güvenlik merkezine başvurabilir. Bu tarihten sonraki borçlar için ise dosyaların oluştuğu ildeki müdürlük, ya da merkeze başvuru yapabilecek.
TAKSİT SÜRESİ ESAS ALINACAK: Başvuru formunda beyan edilen taksit süresi esas alınacak. Peşin ya da farklı süreli taksit de tercih edilebilecek.
İNTERNET BAŞVURU ADRESİ: e-Sigorta kanalıyla yapılacak olan yeniden yapılandırma başvuruları e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi / kesenek bilgi sistemi kullanıcı adı ve şifresi girilmek suretiyle yapılabilecek. Şifreyi unutanlar elden ya da posta seçeneğini kullanacak.
İDARİ CEZADA TEBLİĞ TARİ-
Hİ ESAS OLACAK:
Nisan 2014 tarihine kadar işlenen filer nedeniyle kesilen idari para cezaları için Aralık 2014 tarihine kadar başvuruda bulunulması gerekiyor.
Bu tarihten önce işlenmiş ancak ve 31 Aralık 2014 öncesinde tebliğ edilen cezalar da bu kapsamda değerlendirilecek.
BAĞ-KUR'A BORCU OLAN HASTANEYE GİDEBİLECEK: Bağ-
Kur'a olan borçlarını yapılandırarak ilk taksitlerini ödeyenler ve aile fertleri sağlık sigortasından yararlanmaya başlayacak.
Bir takvim yılında taksitlerini iki kez aksatanlar bu hakkını kaybedecek.
SGK'nın internet sitesinden 44 sayfalık genelgeyi de bulabilirsiniz!
Borcunuzun niteliğine göre ayrıntıları genelgeden okumanızı öneririm.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Prim borcu olanlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN