Ayak izinden bulunan dağcı kar suyu içmiş

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Ayak izinden bulunan dağcı kar suyu içmiş

Aladağlar'da kaybolan ve 46 saat sonra ayak izinden bulunan amatör dağcı Tarkan Kuvulmaz, "Bisküvi yiyip, kar suyu içerek hayatta kaldım" diye konuştu

'nin Çamardı ilçesindeki Aladağlar'a tırmanırken kaybolan amatör dağcı Tarkan Kuvulmaz, arama kurtarma ekipleri tarafından 46 saat sonra kardaki ayak izleri takip edilerek bulundu. Ankara'da Yüksel İnşaat'ta inşaat mühendisi olan Kuvulmaz, tedavi gördüğü Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde yaşadıklarını anlattı. Kuvulmaz, çantasındaki yiyecekleri idareli tüketerek ve kar suyu içerek hayatta kaldığını söyledi.

LİDER İZİN VERDİ

Yaklaşık 2 bin 500 metredeki Çelekaya mevkisine kadar geldikleri sırada çok yoğun bir sisle karşılaştıklarını ve yoğun siste 3 bin 558 metre yükseklikteki Alaca tepesine kadar çıkmalarının zor olduğunu ekip liderine anlattığını belirten Kuvulmaz, "Lidere geri dönmek istediğimi söyledim. Kendisi de geri dönmemi istedi. Ben de buluşma noktasına göre ilerlemeye başladım" dedi.

"HAVA BİRDEN KAPANDI"
İlerlediği sırada havanın birden kapandığını ve sisin iyice bastırdığını anlatan Kuvulmaz, şunları kaydetti: "Yönümü kaybettim, aşağı mı yukarı mı gideceğimi bilemedim. Buluşma yerinin noktasını kaybettim. Bulamayacağımı anlayınca daha sıcak irtifaya inmeye karar verdim. Bulunduğumuz irtifa, gecelemek için çok soğuktu. Bir yarıktan aşağıya inmeye karar verdim ama oranın sonuna geldiğimde de uçurum olduğunu gördüm. Oradan aşağıya inemeyeceğimi anladı. Tekrar yukarı çıkacak enerjim de kalmamıştı. Dolayısıyla orada beklemekten başka çarem yoktu. Çantamda bisküvi vardı. İdareli tüketerek ve kar suyu içerek hayatta kalmaya çalıştım."

ATLAMAK ÜZEREYDİM
Amatör dağcıyı bulan ekipteki AKUT Niğde Temsilcisi Nedim Urcan, pazar günü başladıkları çalışmalara hava şartları nedeniyle kimi zaman ara vermek zorunda kaldıklarını anlatarak şöyle konuştu: "Salı günü karda ayak izi gördük. Ayak izleri bir dere yatağına gidiyordu. Dere yatağında ilerlerken bir çift krampon bulduk. Kramponun altında kazazedenin ismi ve telefon numarası vardı. İnerken birkaç parça taş düşürdük. Biz dağcılar taş düşünce, 'taş' diye bağırırız, aşağıdaki insanların tedbir alması için. Bu sırada aşağıdan 'ben burdayım' diye ses geldi. Kazazedeyi aşağıda dere yatağı içerisinde 40 metrelik uçurumun ucunda otururken bulduk. Aşırı derecede susuz ve yorgun olduğu gözledik. Kendisi ile ilk görüştüğümde bana 'Ben her şeyi silmiştim ve atlamak üzereydim' dedi."

YORULDUĞU İÇİN AYRILMIŞTI

Ankara'dan gelen ve Aladağlar'ın 3 bin 588 metre yükseklikteki Alaca zirvesine pazar sabahı tırmanışa geçen 10 kişilik grupta yer alan Tarkan Kuvulmaz, yorulduğu için gruptan ayrılınca kaybolmuş ve arkadaşlarının haber vermesiyle arama çalışmaları başlatılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayak izinden bulunan dağcı kar suyu içmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN