Kadavra üzerinde uluslararası eğitim

Hacettepe Üniversitesi Teknokent bünyesinde kurulan Uluslararası Sağlık Eğitim Merkezi, dünyadaki sağlıkçılara kadavra üzerinde endoskopik ve laparoskopik cerrahi eğitimi vermeye başladı

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Kadavra üzerinde uluslararası eğitim
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Huri, cerrahi uygulamaları içeren tekniklerin geliştirilmesi, endoskopik ve laparoskopik cerrahinin daha iyi yapılabilir hale gelmesi amacıyla eğitim kursları düzenlediklerini anlattı. Huri, HÜ Teknokent bünyesinde kurulan Uluslararası Sağlık Eğitim Merkezi'ndeki (IMTC) eğitimlere farklı ülkelerden sağlıkçıların katıldığını da belirtti.

BİLİMSEL YAYINA DESTEK

Eğitimlerin kadavra modelleri üzerinde gerçekleştirildiğini anlatan Huri, kuru ve ıslak laboratuvar şartlarına sahip olan IMTC Eğitim Merkezi'nin, ulusal ve uluslararası alandaki tüm sağlık çalışanlarına hizmet verdiğini kaydetti. Merkezdeki araştırma ve eğitim faaliyetleriyle bilimsel yayıncılığı destekleyeceklerini söyleyen Huri, canlı cerrahi eğitimleri düzenlemek, sanal gerçeklik çalışmalarıyla eğitim videoları ve ilgili branşlarda görsel eğitim kaynaklarını içeren kitaplar hazırlamak istediklerini dile getirdi.

SİMÜLATÖR DE KULLANILACAK
Ayrıca uygulaması yoğun olan cerrahi branşlarda görsel eğitimleri hayvan, kadavra ve simülatörler aracılığıyla vermek istediklerini belirten Emre Huri, "Şu anda pilot eğitimler kapsamında özellikle üroloji ve ortopedi alanında teknolojik cerrahi yöntemlerin taze dondurulmuş kadavra modeli üzerinde uygulamaları, bu modellerin geliştirilmesi ve bu gelişmelerin literatürle paylaşımı, ayrıca geleneksel olarak cerrahi tekniklerinde eğitimlerinin bu model üzerinde yapılabilecek uygulamalarını gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadavra üzerinde uluslararası eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN