Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın mühendisin kalekol cesareti

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Kadın mühendisin kalekol cesareti

Hiçbir mühendisin yapmaya cesaret edemediği 4 kalekolu inşa eden Deniz Tural, "Çukurca'daki karakolları görünce vatan evlatlarını bırakamadım" diye konuştu

lı İnşaat Mühendisi Deniz Tural, Hakkari Çukurca'da 4 kalekolu inşa etti. Yaşadığı zorlukları SABAH Ankara'ya anlatan Tural, terör örgütü tarafından tehdit edildiğini anlatarak, "Çukurca'daki korunaksız eski karakolların halini görünce oradaki vatan evlatlarını öylece bırakamadım" dedi. 12 yıl boyunca askeriyeyle çalıştığını belirten Tural, "Karakolları yerinde incelemek istedim. Tek tek baktım. İlk gittiğimde bu işi alıp almama konusunda kararsızdım. Ancak mevzide bekleyen askerlerimizi görünce taşın altına elimi koydum" dedi.

EN ZOR BÖLGELERDEN BİRİ

'Kalekol' inşa edilecek bölgeler arasında çok daha kolay yerlerin olduğunu ifade eden Deniz Tural, "Bölgedeki projelerden sorumlu olan komutanımız Çukurca için bana Türkiye'de yapılması en zor iki bölgeden biri olduğunu söyledi. Türlü zorluklarla 2010 yılında inşaatlara başladım. Eski karakollar inanılmaz derecede kötü durumdaydı. Her türlü baskına müsait gecekondu diyebileceğimiz niteliklere sahipti. Oradaki vatan evlatlarının yaşam şartları çok kötü ve korunaksızdı" diye konuştu.

KAMYONLARI BİLE YAKTILAR

Bölgedeki komutanların zor şartlar altında karakolun ihtiyaçlarını giderdiklerini anlatan Deniz Tural, "Sürekli terör örgütü tehdidi olduğu için bölgeye gıda götürmek bile istemiyorlar. İnşaata başladığımızda ilk başta kimin inşa ettiğini bilmiyorlardı. Ancak işe başladıktan sonra araştırıp buldular ve tehditlerin ardı arkası kesilmedi. Bana ve aileme telefonla yapılan tehditlerin yanı sıra kamyonlarımı yaktılar ve şoförümü kaçırmaya kalktılar" diye konuştu. Her sabah saat 04.00'te Van'dan Çukurca'ya hareket ettiklerini ve son derece tehlikeli bir yol üzerinden 'kalekol'lara ulaştıklarını aktaran Tural, "Mayın tehlikesine karşı hep yolları ortalayarak gidip gelmek zorunda kaldık. Tehditlerin arttığı dönemlerde askeri konvoy eşliğinde bölgeye ulaştık" dedi.

MADDİ ZARARA UĞRADIM

Çukurca, Çayırlı, Işıklı ve Hantepe'de inşa ettiği 'kalekol'ların içinde en zor olanının Hantepe Kalekol'u olduğunu vurgulayan Deniz Tural, "Oraya helikopter bile inemiyordu. Gerçekten zor şartlar altında bölgeye ulaşıyorduk. Ömer Faruk Paşa'nın yardımlarını gördüm. Onun konvoyuyla Hantepe'ye ulaşıyorduk. Hatta bir defasında önümüze çıkan koca bir taş nedeniyle pusuya düştüğümüzü zannettik" dedi. İnşaatları hakkıyla teslim eden Ankaralı kadın mühendis, işin manevi yönden kendisini tatmin ettiğini ancak büyük zorluklarla mücadele ettikten sonra taşeronluğunu üstlendiği firmanın işin yarısındayken büyük borç bıraktığını söyledi. Tural, "Yaklaşık 7 milyon TL'lik zararım var. 2012'den bugüne kadar borçlarımı ödemekle uğraştım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın mühendisin kalekol cesareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN