Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hacettepe'den yerli otomobil geliyor

Hacettepe Üniversitesi Teknokenti'nde tamamen yerli kaynaklarla 'elektrikli otomobil' üretimi yapılıyor

Giriş Tarihi: 29.10.2014
Hacettepe'den yerli otomobil geliyor
Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer, yüzde yüz Türk malı elektrikli otomobil ürettiklerini belirterek, "Ürettiğimiz otomobili bizzat kullandım. Çok yüksek hız yapabiliyor. Bugüne kadar üretilen benzer elektrikli otomobiller arasında en güçlüsü diyebilirim. Yakıt tasarrufunda ise çok etkileyici sonuçlara ulaşılıyor. Örneğin -İstanbul arasında harcanan yakıt 7 TL olacak" dedi.

"YERLİ İMKANLAR"
Başkent'in köklü üniversitelerinden Hacettepe Üniversitesi'nin Rektörü Tuncer, üniversite teknokentinde ülkeyi ileri götürecek projeler üzerinde çalışmalar yapıldığını ifade ederek, Teknokent bünyesinde tamamen yerli imkanlarla, yerli tasarımla ve yerli mühendislerle "elektrikli otomobil" ürettiklerini açıkladı. Tuncer, otomobil için Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nden çok sayıda öğretim üyesinin görev yaptığını belirtti.

MAKAM ARACI OLACAK

Murat Tuncer, üretilen ilk elektrikli otomobili makam aracı yapacağını belirterek, "Yüzde yüz Türk malı bir elektrikli araba bizim makam arabamız olacak. Ayrıca şahsım adına satın almak için de sıraya girdim" ifadesini kullandı. Rektör Prof. Dr. Tuncer, elektrikli otomobilin özelliklerine ilişkin detaylı bilgi veremeyeceğini ancak tüm bilgilerin kamuoyuna Mart ayında duyurulacağını da sözlerine ekledi.

ANKARA İSTANBUL 7 TL
Arabanın bazı parçalarının Ostim ve İvedik Organize Sanayi Bölgeleri'nde üretildiğini dile getiren Murat Tuncer sözlerine şöyle devam etti: "Teknokentimizde üniversitemizin desteğiyle geliştirilen elektrikli otomobili bizzat kullandım. Çok yüksek hız yapabiliyor. Bugüne kadar üretilen benzer elektrikli otomobiller arasında en güçlüsü diyebilirim. Yakıt tasarrufunda ise çok etkileyici sonuçlar ulaşıyor bize. Örneğin Ankara-İstanbul arasında harcanan yakıt 7 TL olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacettepe'den yerli otomobil geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN