Kasetçiler Kralı Mehmet Koçoğlu

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Kasetçiler Kralı Mehmet Koçoğlu

Bit Pazarı'ndaki 12 metre karelik dükkanda 120 bine yakın kaseti bir araya getiren Mehmet Koçoğlu, "Bu iş benim için bir sevda işi" dedi

Başkent'te Hergele Meydanı olarak da bilinen Bit Pazarı'ndaki dükkanında 120 bine yakın kaset biriktiren Mehmet Koçoğlu, kendini kasetin henüz düşmeyen kalesi olarak tanıtıyor. Türkiye'nin ve dünyanın dört bir tarafından Koçoğlu'nu ziyarete gelen kaset meraklıları müzeyi andıran dükkanı ilgiyle geziyor. Türkiye'nin müzik tarihini 12 metrekarelik dükkanına sığdırmayı başaran Koçoğlu, "Bu iş benim için bir tutku, bir sevda işi" diye konuştu.

DEĞİŞİME DİRENİYOR
1970'li yılların başında krallığını kurup 1990'lara kadar müzik piyasasında hüküm süren kasetler CD'lerin yaygınlaşmasıyla birlikte popülerliğini kaybetti. Bugünlerde kasetle birlikte onlara ses veren teyplerde üretilmiyor artık. Müzik dünyasındaki değişime rağmen direnmeye devam eden Mehmet Koçoğlu, dükkanında kaset tutkunlarına hizmet vermeye devam ediyor. Koçoğlu'nun dükkanında kasetin yanı sıra binlerce plak, taş plak, kartuş kaset ve makaradan oluşan bir arşiv bulunuyor.

'DÜKKAN DEĞİL MÜZE'
Aileden gelen kaset biriktirme merakını 13 yıl önce işe dönüştürdüğünü söyleyen Mehmet Koçoğlu, "Evimizde aileden gelen büyük bir müzik arşivi vardı. Ardından bu dükkanı devraldım. Ondan sonra ne bulduysam toplamaya başladım. Burada Kul Ahmet'ten Sezen Aksu'ya Zaralı Aşık Hasan Tural'dan Orhan Gencebay'a kadar bütün sanatçıların eserleri var. Burası sadece bir dükkan değil aynı zamanda müze. Buraya gelen insanlar saatlerce oturur, konuşur kasetleri plakları inceler" dedi.

BURAYA GELEN İNSANLAR BU İŞE GÖNÜL VERENLER
İşin ticari boyutundan çok kültürel boyutunun kendisini daha çok ilgilendirdiğini anlatan Mehmet Koçoğlu, "Benim dükkanıma gelen insanlar genellikle bu işe gönül vermiş sanatçılar, belgeselciler, öğrenciler, radyocular, menajerlerden oluşuyor. Yıllar önce terk bir kaset çıkarmış ama bugünlerde o eserleri çok popüler olan sanatçılar MESAM'dan telif haklarını almak için gelir kasetini plağını benden alır. Ben böyle sanatçılar ve birinci dereceden akrabaları geldiğinde elimdeki malzeme ne kadar değerli olursa olsun ücretsiz hak sahibi sanatçıya veririm" diye konuştu.

MÜZİK HAFIZASINA IŞIK TUTACAK ESERLER VAR
Bit Pazarı'ndaki dükkanda kasetin dışında Türkiye'nin görsel ve müzik hafızasını ışık tutacak birçok eseri toplamaya çalıştığını dile getiren Koçoğlu, "Burada 120-130 bine yakın kaset var. Bu kasetlerin elimde sadece birkaç kopyası bulunanları satıyorum. Bunların yaklaşık 50 bine yakını elimde tek bulunan eserler ve onlar satılık değil. Bunların dışında 5 bine yakın Türk Filmi, yine binlerce taş plak, plak, makara, kartuş kaset var. Kapımız herkese açık. Bu eserlerin herkese ulaşması için çabalıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasetçiler Kralı Mehmet Koçoğlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN