Suriyeli kardeşlere hayat kurtaran nakil

Giriş Tarihi: 7.11.2014
Suriyeli kardeşlere hayat kurtaran nakil

Kobani'den Türkiye'ye gelen Suriyeli aile, Polatlı'da mantardan zehirlendi. Anne ve erkek kardeş ölürken iki kız kardeşe başarılı bir operasyonla karaciğer nakli yapıldı

Polatlı'ya çalışmak için gelen Suriyeli Şeyho Ailesi'nin fertleri, mantar zehirlenmesi nedeniyle 'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Ailede anne ve erkek kardeş hayatını kaybederken, ağır karaciğer yetmezliği görülen iki kız kardeş, Sağlık Bakanlığı koordinatörlüğünde İbn-i Sina Hastanesi'ne getirildi. Kız kardeşlerden 16 yaşındaki Şehrin Şeyho'ya babası, 21 yaşındaki Hanım Şeyho'ya da amcası karaciğerini bağışladı ve iki kız kardeş böylece yeniden hayata tutundu.

36 SAATTE BULUNDU
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Ünitesi Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Deniz Balcı, "Ailenin bir kısmı topladıkları mantarı yemiş, bir kısmı yememiş. İki kız kardeşte karaciğer yetmezliği gelişmiş. Babalarının gönüllü olması sayesinde önce Şehrin'e, amcalarının gönüllü olması üzerine de Hanım'a 2 hafta önce 36 saat içerisinde karaciğer nakli gerçekleştirildi'' diye konuştu.

'MANTAR TEHLİKELİ'
Nakilerden sonra iki kız kardeşin sağlık durumlarının iyi olduğunu, hızlıca iyileştiklerini ifade eden Balcı, ancak mantar zehirlenmesinden dolayı anne ve erkek kardeşin hayatlarını kaybettiğini söyledi. Karaciğer yetmezliği nedeniyle sıklıkla bu hastaların hayatını kaybettiğine işaret eden Balcı, ''Doğadan toplanan mantarların yenmesi çok tehlikeli'' uyarısında bulundu.

BİR AN ÖNCE EVİMİZE DÖNMEK İSTİYORUZ
Karaciğer nakli yapılan 21 yaşındaki Hanım Şeyho, Suriye'de yaşadıklarından sonra başlarına gelen bu olaydan dolayı da üzgün olduklarını belirtti. Hanım, nakil sonrası sağlık durumunun daha iyi olduğunu söyleyerek bir an önce Kobani'ye dönmek istediğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli kardeşlere hayat kurtaran nakil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN