Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş dünyasından dönüşüme destek

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'Öncelikli Dönüşüm Programları'na lı işadamları "Ekonomi canlanacak" diyerek destek verdi

İş dünyasından dönüşüme destek
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sektörel dönüşüm programlarının ardından reel sektörün canlılık kazanacağı belirten Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, "Tüm tedbirler Türkiye ekonomisini çok daha güçlendirecektir. Açıklanan eylem planlarının amacı nihayetinde Türkiye'yi ekonomide dışa bağımlı olmayan, dış ticaret ve döviz açığı vermeyen bir ülke haline getirmektir. Bu sonuç tüm kesimlerin ortak özlemidir. Biz de reel sektör olarak 2023 yılında ülkemizi gelişmiş ülkeler liginde görebilmek için elimizi taşın altına koymaya hazırız" dedi.

KÜÇÜK ARAÇ ALIN


Kızılay'a araçların ücretli giriş yapması konusunu da değerlendiren Bezci, "Şehir merkezine bu kadar aracın girmesi çok yanlış bir durum. New York'tan Manhattan'a taşınan bir kişi ilk iş olarak aracını satmak zorunda kalıyor. Şehir merkezlerine toplu taşıma ile gidersek trafik büyük bir oranda rahatlama gösterecek. Türkiye'de büyük araç merakı devam ediyor. Küçük araçlara yönelirsek hem yakıt tasarrufu yaparız hem de çevreye olan zararı azaltırız" diye konuştu.

YANLIŞ ANLAŞILDI

Başbakan Davutoğlu'nun servisler ile ilgili yaptığı açıklamaların yanlış anlaşıldığını ifade eden Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı "Başbakan servisler kaldırılacak demiyor ancak yanlış bir anlaşılma oldu ve sanki tüm servisler kalkacak gibi bir algı oluştu. Sadece metro güzergahı olan bölgelerdeki servislerle ilgili yeni düzenlemeler yapılacak. Keçiören, Pursaklar gibi metro hattı bulunmayan bölgelere servisler devam edecek" dedi.

ANAHTAR ŞEHİR ANKARA

ASİAD Başkanı Barış Aydın, "Ankara son yıllarda sanayi yatırımlarının en fazla olduğu kentlerin başında geliyor. Üretimdeki değer artışı her geçen yıl artıyor. Ankara'nın ihracattaki kilo başına değer fiyatı Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Sayıları 20'ye ulaşan üniversitelerle birlikte yapılan ve yapılacak AR-GE yatırımları 10'uncu 5 yıllık kalkınma hedeflerine ulaşılması noktasında Ankara'yı daha önemli bir kent durumuna getiriyor. Anadolu'nun buluşma noktası olan Ankara, hedeflenen 2017 ihracatını daha da arttıracak" şeklinde konuştu.

CARİ AÇIK AZALTILACAK

ANGİAD Başkanı Fatma Semiz, dönüşüm ile Türkiye'nin en büyük sorunu olan cari açığın giderilmesinin amaçlandığını anlatarak, "Cari açığa neden olan kalemler azaltılacak ya da ortadan kaldırılacak. Cari açığın arkasındaki en büyük sebep ithalat bağımlılığı. Başbakanımızın ekonomi ile ilgili eylem planına yönelik tespit ve çözüm önerilerine katılmakla birlikte tüm bu önerilere ek olarak tüketicinin eğitimi yoluyla israfın önlenmesini de öneriyoruz. Bilinçlenmeyle cari açığın en az yüzde 20 oranında azalacağı inkar edilemez bir gerçek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyasından dönüşüme destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN