Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taşları ince ince işliyor

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan antik mozaik sanatı, 8 yıl önce Suluhan'da mozaik atölyesi açan Mustafa Salih Kamanlıoğlu eliyle yeniden hayat buluyor

Taşları ince ince işliyor
Doğadan toplanan taşların ince ince kesilip bir tablo gibi birbirine yapıştırıldığı mozaik eserler, geçmişte olduğu gibi günümüzde de ilgi görüyor. El emeği göz nuru olan mozaik sanatının Ankara'daki temsilcilerinden Mustafa Salih Kamanlıoğlu, "Mozaik sanatı, sabır ve emek ister" diyerek, antik mozaikleri nasıl yaptığını anlattı. Geleneksel Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan ve 1685 yılında inşa edilen Suluhan'da bulunan atölyesinde, antik çağdan kalan ve müzelerde sergilenen ünlü mozaiklerine yeniden hayat veren Kamanlıoğlu, kendisini bu sanatın geliştirilmesine adadığını vurgulayarak, kendi eserlerini ve öğrencilerinin yaptığı eserleri hanın koridorlarında sergiliyor.

Kendi taşını üretti
Kamanlıoğlu, mozaik sanatının hem maliyetli hem de ince işçilik isteyen bir sanat olduğunu belirterek, dekor tasarım üzerine yıllarca çalışıp bu işten emekli olduktan sonra mozaik sanatı ile uğraşmaya başladığını söyledi. Kamanlıoğlu, taşların pahalı olmasından yola çıkarak, daha ekonomik olan sentetik taş da üretti.

Ders de veriyor
Antik mozaik yapım ustası olduğunu anlatan Kamanlıoğlu, "Şu anda mozaik sanatını modern sanat resimleriyle yapanlar var ama ben antik mozaikleri tercih ediyorum. Hristiyan dönemi ağırlıklı olmak üzere özgün çalışmalarım da var. Genelde orijinallerin kopyası olan çalışmalar gerçekleştiriyorum. Aynı zamanda gençlere de ders veriyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taşları ince ince işliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN