Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lılar Ata'ya koştu

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Ankaralılar Ata'ya koştu

Atatürk, ölümünün 76. yıldönümünde büyük bir özlemle anıldı. Kentin dört bir yanında onun için birçok etkinlik gerçekleştirildi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete intikalinin 76. yılı nedeniyle vatandaşlar Anıtkabir'e koştu. Saat 9'u 5 geçe sirenlerin çalınmasıyla birlikte Başkent'te adeta hayat durdu. Vatandaşlar Atatürk için saygı duruşunda bulundu. Türk Yıldızları Anıtkabir üzerinde uçarak kalp çizdi. Devlet töreninin ardından Anıtkabir'i ziyarete gelen vatandaşlar Atatürk mozolesine çiçek bıraktı.

TÜRK YILDIZLARINDAN KALP

Anıtkabir'de Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 76. yılı nedeniyle düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer devlet erkanı katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki devlet erkanı Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saat 09.05'te saygı duruşunda bulundu. Türk Yıldızları ise Anıtkabir üzerinde uçarak kalp çizdi.

GENÇ-YAŞLI ÇİÇEKLERLE GELDİ
Devlet törenin ardından Anıtkabir'in kapısı halka açıldı. Ziyaretçiler arasında yaşlılar, gaziler, çocuklar ve turistlerin de bulunduğu 7'den 70'e herkes Ata'nın huzuruna koştu. Ziyaretçiler yanlarında getirdikleri karanfilleri Atatürk'ün mozolesine bıraktı. Mozole başında dua edenler de oldu.

ÖĞRETMENLERDEN SÜRPRİZ KONSER
Yenimahale Zeynep Salih Alp Kız Teknik Anadolu Meslek Lisesi öğretmen ve velileri alışılmışın dışında bir kutlama yaptı. Öğrenciler, şiir dinletisi ve Atatürk'ün hayatı ile ilgili yaptıkları konuşmaların ardından sahneyi öğretmenlerine bıraktı. Müzik öğretmeni Mehmet Tevfik Kavut yönetimindeki öğretmenler korosu öğrenci ve velilerden büyük alkış aldı.

EŞLERİ DE KATILDI
Geçmişte Eski Dostlar Grubu adı altında bir gruplarının olduğunu belirten Kavut, "Bu grubu 10 Kasım'da tekrar topladık. Öğretmen arkadaşların eşlerini de dahil ettik. Organizasyonda zihinsel engelli, anlama güçlüğü çeken kaynaştırma öğrencilerine de görev verdik" dedi. Okul Müdürü Rukiye Ulusoy ise okul olarak haftanın tamamını Atatürk Haftası olarak etkinliklerle kutlayacaklarını açıkladı.

ÇİÇEK BIRAKTILAR
Çayyolu' ndaki Doktorlar Eğitim Kurumları da 10 Kasım'da Ata'yı özlemle andı. Öğrenciler evlerinden getirdikleri çiçekleri okuldaki Atatürk büstüne bıraktı. Okulun konferans salonunda düzenlenen etkinlik saygı duruşu ile başladı. Bayrakların yarıya indirildiği okulda öğrenciler şiir okudu, duygularını ifade etti, orotarya gösterisi gerçekleştirdi.

MİNİKLER BAYRAK SALLADI

Yenimahalle Belediyesi başkanlık binasında düzenlenen tören, Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Program daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Yenimahalle Belediyesi kreşlerinden minikler ellerinde Türk bayrakları ile Atatürk'ü andı. Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Kurduğu cumhuriyeti gençlere emanet eden, 23 Nisan'ı dünya çocuklarına armağan eden tek liderdir. Herkes şunu iyi bilsin ki onun kurduğu cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır" dedi.

MAMAK'TA TÜRKÜLER OKUNDU
Mamak 29 Ekim Ortaokulu tarafından hazırlanan programa Kaymakam Ertuğrul Kılıç, Belediye Başkanı Mesut Akgül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya, okul müdürleri, veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Öğrenci korosu türkülerden oluşan bir konser verdi.

PURSAKLAR TAM KADRO TÖRENDEYDİ
Pursaklar Azmi Ertuğrul Ortaokulu'nda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene ilçe protokolü tam kadro katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören protokol konuşmaları ve şiir okumaları ile devam etti. Programın ardından 10 Kasım konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediye verildi.

ADLİYEDE DE TÖREN
MUSTAFA Kemal Atatürk'ün vefatının 76. yılı nedeniyle Adliyesi'nde de tören düzenlendi. Törene, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Fethi Şimşek, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, adliyede görevli hakim, savcı, avukatlar ile adliye personeli ve vatandaşlar katıldı. Şimşek ve Canduran, ayrı ayrı Atatürk anıtına, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelenk koydu. Atatürk'ün vefat ettiği saat 09.05'te sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

ARILILAR ATA'YI SAYGIYLA ANDI
Arı Önokul, öğrencilerine küçük yaşlardan itibaren Atatürk sevgisini aşılamak ve Atatürk değerlerini benimsemelerini sağlamak amacıyla birçok etkinlik düzenliyor. 10-16 Kasım Atatürk'ü Anma Haftası etkinlikleri içerisinde dün küçük Arılılar anma töreni düzenledi. Saat 09.05'te Atatürk büstü önünde toplanan öğrenciler, saygı duruşunun ardından İstiklal marşı söyleyerek Atamızı bir kez d aha andı. Minik Arılılar Atatürk için öğrendikleri şarkı ve şiirleri söyleyip, elleriyle hazırladıkları çiçekleri Atatürk büstüne bırakarak sınıflarına döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankaralılar Ata'ya koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN