Farklı hayat tarzını kökten temizledik

AK Parti Altındağ ve Mamak 5. Olağan İlçe Kongreleri'ne katılan Başbakan, "Bir şehirdeki iki farklı hayat tarzını kökten temizledik" diye konuştu

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Farklı hayat tarzını kökten temizledik
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Altındağ ve Mamak olağan ilçe kongrelerine katılarak iktidarları süresince Başkent'te yaşanan büyük değişimi anlattı. Mamak Belediyesi Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Mamak 5. Olağan İlçe Kongresi'nde konuşan Davutoğlu, "Nasıl Mamak çöplüğü tarihe gömülmüşse, eski Türkiye alışkanlıkları da tarihe gömülmüştür. Mamak o anlamda bizim için bir siyaset nişanesidir" dedi.

"ORTADAN KALDIRDIK"
Daha önce, 'nın aynen eski Türkiye'deki gibi bir seçkin görülen semtleri bir de diğerleri görülen semtleri olduğunu anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Demokrasinin omurgasını teşkil edenler, Demokrat Parti döneminde 'ağzı çorba kokanlar' diye anılmıştı. AK Parti döneminde de onlar, içlerinden çıkan lideri 'muhtar bile olamaz' diye görülen ya da varoşların çocukları olarak görülenlerdi. Biz Ankara'daki bu iki yüzü, Türkiye'deki bu iki farklı yüzü siyaseten ortadan kaldıran AK Parti hareketiyiz."

250 MİLYONLUK YATIRIM

Mamak'a 5 yıl içinde 250 milyon lira yatırım yapıldığını vurgulayan Davutoğlu, "O çöplükle anılan Mamak, Mamaklıların hak ettiği düzeyde Ankara ile bütünleşti ve gerçek bir şekilde büyükşehrin bir parçası haline geldi. Bundan sonra da Mamak ve Mamak gibi bu kaderi, bu makus talihi paylaşan şehirlerimizin eskiden 'kenar mahalle' gibi görülen yerlerine hizmet etmek, onları da büyük şehir nimetinden istifade ettirmek bizim için en temel ilkedir" ifadelerini kullandı.

BURKAY VE YAZICIOĞLU'NDAN ŞİİR
Mamak'ın siyasette de simgesel öneminin olduğunu belirten Davutoğlu, ilçenin hapishane ile anıldığını da söyledi. Mamak Cezaevi'nin duvarlarına acıların ve ıstırapların yansıdığını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, Şair Kemal Burkay'ın 1971'de Mamak Askeri Cezaevi'nde hükümlüyken yazdığı bir şiir ile Mamak Cezaevi'nde 5.5 yılı hücrede olmak üzere 7 yıldan fazla kalan Muhsin Yazıcıoğlu'nun yazdığı, "Huzur dolu içimde, ben sonsuzluğu düşünüyorum. Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum. Durun kaçmayın pencerelerim, güneşi kapatmayın, beton çok soğuk, üşüyorum" sözlerini paylaştı. Davutoğlu, Altındağ ilçe kongresinde ise Taceddin-i Veli ve Hacı Bayramı-ı Veli ile bu topraklarda istiklalin ve milli iradenin sembolü olan ilk milli meclise vurgu yaptı. Hacı Bayram-ı Veli'nin Ankara'da maneviyatın tohumlarını attığını anlatan Davutoğlu, 23 Nisan 1920'de Mustafa Kemal'in meclis binasına yürüdüklerini anlattı.

ALTINDAĞ KENDİ TARİHİYLE TEKRAR BULUŞTU
Altındağlılar'ı özellikle selamladığını dile getiren Davutoğlu, Altındağ'ın her zaman AK Parti'yi desteklediğini, partileri gibi hep yüzlerini ak çıkardıklarını vurguladı. Davutoğlu, Mamak'ın Anadolu'dan gelen insanlarla Anadolu ile Ankara'nın birleşmesine zemin teşkil ettiğini, aynı şekilde Altındağ'ın da çok ciddi bir iç göç ve buna bağlı olarak gecekondulaşma yaşadığını kaydetti.

GECEKONDULAŞMA TARİH OLDU
Altındağ'ın Ankara'nın tarihi merkezi olarak gecekondulaşma yaşadığını, Altındağ'ın çok ciddi bir restorasyona ihtiyacı olduğunu kaydeden Davutoğlu, şöyle konuştu: "Aynı şekilde Mamak Cezaevi, Altındağ'da Ulucanlar Cezaevi vardı. Her iki cezaevi de her iki ilçemize hiç hatırlanmaması gereken bir mazi bıraktı. Şimdi AK Parti ne yaptı? Şimdi AK Parti'nin siyaset felsefesinin de iki özelliğini burada zikredeceğim. AK Parti gecekondulaşmaya ya da bir şehirde iki farklı hayat tarzına, şehrin bir kesiminin konfor içinde olduğu, diğer kesiminin altyapı eksikliği dolayısıyla temiz su bile elde edemediği geçmişi kökten temizledi. Mamak'ta çöplük kalktı ve tarih oldu. Altındağ'da da gecekondulaşma alanları kentsel dönüşümle değişti ve Altındağ kendi tarihiyle tekrar buluştu."

HASTANELER ARTIK DAHA MODERN

Ankara'daki hastanelerin büyük çoğunluğunun Altındağ'da bulunduğunu, eskiden şifa bulmak isteyenlerin de Anadolu'dan Ankara'ya geldiğini belirten Davutoğlu, "Eskiden gecekondularda kalır, zor şartlarda o hastanelere giderlerdi. Şimdi o hastanelerin hepsi modern, çağdaş hastaneler haline geldi. Şimdi kentsel dönüşümle en iyi imkanlar Ankarayla Türkiye ile buluşuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farklı hayat tarzını kökten temizledik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN