Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Raylar üzerinde bir ömür geçiriyorlar

Demiryollarının görünmez kahramanları makinistler, günlerini 3 metre karelik alanda geçiriyor. Lokomotifin başına geçen makinistler, kilometrelerce yol gidiyor

Giriş Tarihi: 12.11.2014
Raylar üzerinde bir ömür geçiriyorlar
Makinistlik belki de en zor ve fedakarlık gerektiren mesleklerin başında geliyor. Raylar üzerinde bir ömür geçiren makinistler, evlerine ekmek götürebilmek için 3 metre karelik alanda günlerini geçiriyor. Bayramlarda tatil yapamayan, hafta sonlarını ailesiyle geçiremeyen makinistler, mesleklerinin zorluklarını gözler önüne seriyor.

DOĞU EKSPRESİ'NDE 10 YIL

TCDD'de 16 yıldır çalışan Kenan Gürbüz ve Halil Demirtaş, Ankara-Kayseri arasında 10 yıldır görev yapıyor. Ankara'dan aldıkları Doğu Ekspres Treni'ni Kayseri'ye götürmekle görevli olan Gürbüz ve Demirtaş, Kayseri'de treni başka makinistlere devrederek bir sonraki gün 4 Eylül Mavi trenini Ankara'ya getiriyor.

"DİKKAT ÇOK ÖNEMLİ"
Makinist Gürbüz ve Demirtaş, Marşandiz'de buluşarak bakımdan geçen ve Ankara'dan Kars'a hareket edecek Doğu Ekspres Treni'nin lokomotifini TCDD 2. Bölge Müdürlüğü Loko Bakım Atölye Müdürlüğü'nden gerekli formları doldurarak teslim alıyor. Her gün Ankara-Kars arasında saat 18.00'de seferi olan Doğu Ekspres Treni'ni Kayseri'ye kadar götürmekle görevli makinist Gürbüz, haftanın üç günü evde olduğunu geri kalan zamanda il dışında bulunduğunu ifade etti. Gürbüz, mesleğini çok sevdiğini ancak ailesini çok özlediğini dile getirdi.

"SİVİLDE DE GÖRÜŞÜYORUZ, SIRDAŞ OLDUK"
Gürbüz ve Demirtaş, zamanlarının çoğu bölümünü 3 metre karelik markizde geçiriyor. Yolcuların istasyonlarda uzun süre beklemekten şikayet ettiklerini anlatan makinist Demirtaş, "Trenler bazen bekler, dispeçer (hareket uzmanı) bekletir. Karşıdan bir tren geliyordur onun için bekleriz ama 'yolcu niye bekliyoruz' diyor. Trenin tam saatinde istasyonda olması için çaba sarf ediyoruz" diye konuştu. Ankara-Kayseri arasını meslektaşı Demirtaş ile 10 yıldır beraber gittiklerini kaydeden makinist Gürbüz "Artık birbirimizi sivilde de arıyoruz. Birbirimizin sırdaşı olduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Raylar üzerinde bir ömür geçiriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN