Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitenin tarihi binaları korunuyor

İlk fakülteleri Atatürk'ün talimatıyla kurulan Ankara Üniversitesi, bünyesindeki tarihi binaların korunması amacıyla ilk kez kültür yatırım programları başlattı

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Üniversitenin tarihi binaları korunuyor
Cumhuriyet'in ilk üniversitesi olma özelliğini taşıyan Ankara Üniversitesi'nin (AÜ) ilk fakülteleri de Atatürk'ün talimatıyla açıldı. Fakültelerin yer aldığı tarihi binalar, bir yandan üniversitenin zenginliğini ortaya koyarken diğer yandan da bunların korunması bağlamında ciddi sorumluluklar getirdi. AÜ, söz konusu binaların korunması amacıyla ilk kez bu yıl "kültür" başlığı altında yatırım programı açtı. Yatırım programıyla beraber üniversitedeki her türlü tarihi yapının envanteri çıkarıldı.

İLK KEZ KULLANILDI
Bu yıl Büyükşehir'e devredilen İl Özel İdare'nin, tarihi yapıların tadilatı amacıyla ayrılan kaynaklar ilk kez Veteriner Fakültesi için kullanıldı. Üniversitenin Veteriner, Ziraat, Dil ve Tarih-Coğrafya, Fen, Hukuk, Siyasal Bilgiler Fakülteleri ve Tıp Fakültesi yasalarla güvence altına alındı.

ZENGİN TARİHİ MİRAS GÖZETİM ALTINDA
Her biri yapıldığı yılların özgün mimari özelliklerini gösteren bu binalardan öne çıkan detaylar şöyle:
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin binası yapımına 1938'in Nisan ayında başlandı. 1940'ın Ocak ayında tamamlandı. Planı ünlü Alman mimarı Bruno Taut çizdi.
1859'da İstanbul'da eğitime başlayan Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin (Mekteb-i Mülkiye) günümüzdeki binası yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ardından 1936'da bitirildi. Yapının mimarı, Avusturya kökenli İsviçreli mimar, kent plancı ve eğitimci olan Ernst Arnold Egli.
1933'te açılan Yüksek Ziraat Enstitüsü içinde yer alan Ziraat ve Veteriner fakültelerinin binalarının ilk yerleşim planı ve bazı yapıları Baurat Naht isimli bir Alman mimar tarafından tasarlandı ve uygulandı. Mimar Naht, ücret anlaşmazlığı nedeniyle işi bırakıp ülkesine döndü. Ancak yerleşkenin tüm tasarım, uygulama ve kontrol sorumluluğu mimar Egli tarafından yapıldı.
Fen Fakültesi ile Hukuk Fakültesi'nin mimarları ise Türk... 1941-1943 yıllarında yapılan Fen Fakültesi'nin ana binaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca tarihi eser olarak korunan modern ve yeni bir mimari ile inşa edildi. Mimarı Sedad Hakkı Eldem ve Amin Onat.
Hukuk Fakültesi'nin bugünkü binası da 1941-1946 arasında inşa edildi. Yapının mimarı ve müteahhidi Abdullah Ziya Kozanoğlu.
En belirgin özelliği geniş yeşil alanlar arasında yatay yerleşim göstermesi olan Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi ise1900'lü yılların başında askeri amaçlı inşa edildi. İrili ufaklı 36 binada hizmet veren hastane, başhekimlik binası ve arkasında U biçiminde yer alan binalar yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitenin tarihi binaları korunuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN