Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Asırlık' eğitim çınarı hala okul okul geziyor

Giriş Tarihi: 24.11.2014
'Asırlık' eğitim çınarı hala okul okul geziyor

Emekli öğretmen Saadet Berna, 97 yaşında ama hala okuldan okula koşarak genç meslektaşlarına aşkla bağlı olduğu mesleğini anlatıyor

Cumhuriyet'in ilk öğretmenlerinden 97 yaşındaki Saadet Berna, 42 yıl hizmetinin ardından hala okuldan okula koşarak genç meslektaşlarına "model öğretmen" olmanın sırlarını anlatıyor. Saadet öğretmen, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, kendi boyadığı perdeleriyle, renkli koltuklarıyla, zengin kütüphanesiyle kurduğu dünyasının kapılarını açtı. Dört çocuklu bir ailenin en küçük kızı olarak dünyaya gelen Saadet Berna'nın hem annesi hem de babası öğretmen. Öğretmen olabilmek için çok uğraştığını anlatan Saadet öğretmen, ortaokulu okuduktan sonra Eskişehir Lisesi'ne devam etmek istediğini ancak kız çocuğu olduğu için alınmadığını anlattı. Berna daha sonra bu isteğini bilen Eskişehir Lisesi'ndeki Öğretmenler Kurulu'nun önerisiyle 1934'te İstanbul Çapa Öğretmen Okulu'na gönderilmiş.

"FORM ASYONU OLACAK"
Meslektaşlarıyla hala bir araya gelen Berna, "Öğretmenin pedagojik formasyonu olacak yani mesleği uygulama bilgileri olacak, dalında uzman olacak, bir de genel kültürü olacak, çocuklara gelin araştıralım bunu diyecek" şeklinde konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Asırlık' eğitim çınarı hala okul okul geziyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN