Ne ölüm ne ceza durduramıyor

Projeye aykırı yapılaşma nedeniyle mühürlenen Koç Kuleleri inşaatı, 1.5 ay önce yaşanan iş kazasına rağmen devam ediyor

Giriş Tarihi: 25.11.2014
Ne ölüm ne ceza durduramıyor
CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün ve Koç Holding'in ortak girişimi olan Koç Kuleleri'nde denetim yapan Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi, projeye aykırı yapılaşma nedeniyle yaklaşık 15 milyon TL para cezası keserek çalışmaları durdu. Kapıya vurulan mühre rağmen kaçak olarak çalışmaların devam ettiği Koç Kuleleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan Büyükşehir Belediyesi, 16 Ekim tarihinde yaşanan ve 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan iş kazasının ardından, "Mevzuata aykırı olarak inşaata devam edip bir kişinin ölümüne sebep olmaktan" dolayı tekrar savcılığa suç duyusunda bulundu.

15 MİLYON TL
CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün ve Koç Holding'in ortak girişimi olan Koç Kuleleri'nde denetim yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi projeye aykırı yapılaşmalardan dolayı yapı sahibi Koç Holding, yapı müteahhidi Akgül İnşaat ve yapı denetim görevini yürüten Gök-Den Yapı Denetim Şirketi'ne toplam 13 milyon 396 bin TL para cezası keserken Çankaya Belediyesi'nin de toplam 2 milyon 381 bin TL para cezası kestiği ortaya çıktı.

İŞÇİ 17. KATTAN DÜŞMÜŞTÜ
Ağustos 2014 tarihinde yapılan denetimlerde projeye aykırı yapılaşmalar tespit eden Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'na bağlı ekipler inşaattaki faaliyetlerin durdurulmasına karar vererek kapıya mühür vurdu. Büyükşehir Belediyesi tarafından kapısına mühür vurulan ve faaliyetleri durdurulan Koç Kuleleri'nde kaçak çalışmalar devam etti. 16 Ekim'de meydana gelen kazada iki çocuk babası 29 yaşındaki işçi Rıza Açıkgöz, 17. kattan 3. katın zeminine düşerek feci şekilde can vermişti. Belediyenin kestiği ceza, mühürleme ve yaşanan kazaya rağmen Koç Kuleleri'ndeki çalışmalar devam ediyor.

BÜYÜKŞEHİR'DEN SUÇ DUYURUSU
Vurulan mühre rağmen kanuna aykırı olarak inşaat çalışmalarının sürdüğü Koç Kuleleri hakkında daha önce savcılığa suç duyurusunda bulunan Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz ay yaşanan iş kazasının ardından mühürlü olan inşaatta mevzuata aykırı olarak çalışmalara devam edip bir kişinin ölümüne sebep olmaktan dolayı tekrar savcılığa suç duyurusunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne ölüm ne ceza durduramıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN