Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara rahat nefes alacak

Hükümetin 'İç Güvenlik Paketi' Meclis'e sunuldu. Paket yasalaşırsa gösteri, sokak eylemleri ve vandalizm nedeni ile zor günler geçiren Ankaralılar rahat nefes alacak

Giriş Tarihi: 27.11.2014
Ankara rahat nefes alacak
Başkent'te birçok meydan, park, sokak eylemleri diye yapılan taşkınlıkların adresi olarak hafızalara kazındı. Ankaralılar eylemlerden ve taşkınlıklardan duyduğu rahatsızlığı çeşitli platformlarda dile getirirken hükümetin "İç Güvenlik Paketi" imdada yetişti. Meclis'e sunulan paket yasalaşırsa mağdur Ankaralı da rahat bir nefes alacak.

ESNAF MEMNUN
Meclis'e sunulan İç Güvenlik Paketi'yle ilgili konuşan esnaf da paketin yasalaşmasından memnun olacaklarını dile getirdi. Kızılay'daki bir iş hanında butik işletmesi olan G.D., "Gezi olayları hala hafızamda. Ön caddede mağdur bin 500 kişiyi dükkanımın arka kapısından tahliye ettim. Yaşlıları sırtımda taşıdım" diye konuştu.

MADDİ ZARAR ÇOK
Kızılay'da birçok şubeye sahip konfeksiyon mağazasının müdürü Levent Dur, birçok esnaf arkadaşının dükkanlarına maddi zarar verildiğini belirtti. Dur, "Birçok esnaf bu Vandallar yüzünden iş yapamadı ve zarara uğradı. Sağduyuyla gösteri yapan gruplar, onlara gösterilen yerlerde ne yapacaklarsa yapsınlar. Bize artık zarar vermesinler" dedi.

VATANDAŞ MAĞDUR OLDU
Tezgahları, masaları meydanın ortasında yakılan kafe sahibi Y.E. ise şöyle konuştu: "Biz esnafız ve kaç kişiye iş imkânı sağlıyoruz. Bu tür eylemler bize zarar vermekte. Ve birçok vatandaşımız da mağdur bırakılmakta. Bu olaylarda mağdur vatandaş bizim dükkanlarımıza sığındı. Korkuları gözlerinden okunuyordu." Gezi parkı olayından sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 250'den fazla esnaf zararının karşılanması için müracaatta bulundu. Zarar gören esnafın yanı sıra eylemcilerin saldırıları sonucu yaralanan vatandaşlar da suç duyurusunda bulundu. Ankara'da eylemcilere tepki gösterdikleri ya da eylemlere katılmadıkları gerekçesiyle saldırıya uğrayan 70 kişi, savcılığa başvurdu. Kamu milyonlarca zarara uğradı.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ İLE VANDELİZME SON
İç Güvenlik Paketi şu maddeleri kapsıyor:
-Sokak eylemlerini şiddete dönüştürenler tutuklu yargılanabilecek.
-Taşkın eylemlerle kamunun ya da esnafın uğradığı zarar eylemcilerden karşılanacak.
-Molotof kullanılan eylemlerde mağdur esnafı ve vatandaşı koruma adına polis silah ve boyalı su kullanabilecek. Silah ve zarar verici araçlarla gösterilere katılanlar 2,5 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.
-Eylemlerde yüzünü kapatan ya da yasa dışı örgütü temsil edici davranışta bulunanlar 3 yıldan 5 yıla kadar hapisle yargılanacak.
- Polis ve jandarmanın gözaltı yetkisi de genişletiliyor. 24 saate kadar, şiddet olaylarının yaygınlaşması halinde 48 saate kadar gözaltı kararı verebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara rahat nefes alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN