Kasada açığa son verilecek

Giriş Tarihi: 29.11.2014
Kasada açığa son verilecek
Hacetepe Teknokent'te, bilgisayar temelli yazarkasaya kamera, parmak izi okuyucu ve satış kontrol sensörü entegre edilerek, kasiyer hataları veya hırsızlıklarından kaynaklanan hesap açığını önlemeyi amaçlayan sistem geliştirildi. POS Yazılım Genel Müdürü Ünal Polat, yazarkasa hesabında yaşanan açıklar nedeniyle uğranılan zararın, perakende sektörünün en önemli sorunları arasında yer aldığını söyledi.

Zarara neden oluyor
Polat, "Bugün en küçük ulusal market zincirinin yaklaşık 10-15 şubesi var. Bu da yaklaşık 50-60 yazarkasa ile çalışılması anlamına gelir. Her bir kasa ortalama günlük 5 bin liralık ciro yapsa günlük cirolar yüksek rakamlara ulaşıyor. Burada yüzde 1-2 seviyesindeki hatalar veya hırsızlıklar önemli zararlara neden olabiliyor" dedi.

Fişi iptal edebiliyorlar

Bazı kasiyerlerin ürün ve fiş iptallerinde sorun çıkarabildiğine, bir başka deyişle fişi iptal edip ürünün parasını cebine atabildiğine işaret eden Polat, "Siz 10 liralık ürün aldınız, parasını verdiniz, fişini almadan gittiniz. Kasiyer onu iptal edip, parasını da cebine atıyor. Ürün iptalinde de aynısını yapabiliyor. Bugün 60 kasalık bir marketin günde 10 liralık bu şekilde zararı olsa söz konusu zarar, günde 600 lira ayda 18 bin liraya kadar çıkabiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasada açığa son verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN