Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gündüz çöplük Gece fuhuş

Kaderine terk edilen İskitler Sanayi Sitesi, gündüzleri çöp içinde kalıyor. Site geceleri ise adeta fuhuşun adresi oldu

Gündüz çöplük Gece fuhuş
Büyükşehir Belediyesi'nce kentsel dönüşüm kapsamında bir bölümü yıkılan İskitler Sanayi Sitesi kaderine terk edildi. Bir zamanlar en önemli sanayi merkezlerinden olan bölge hızla çöplüğe dönüştü. Eski günlerini mumla arayan sanayi sitesi, çok sayıda metruk binanın da etkisiyle gündüzleri kağıt ve plastik toplayıcıların, geceleri ise fuhşun ve uyuşturucunun merkezi haline geldi. Dökülen harfiyatlar yüzünden alanda çöp dağları oluştu. İskitler Sanayi Sitesi'nin havadan çekilen fotoğrafları ise bölgede yaşanan gerçeği gözler önüne serdi. Görenleri hayrete düşüren bölgede boş dükkanları mesken tutan uyuşturucu satıcıları gece boyunca süren esrar ve içki alemleri yapmaya başladı. Geceleri bambaşka bir dünyaya dönüşen bölge ilgisizlik yüzünden zamanla Başkent'teki travestilerin de değişmez adresi oldu. Travestiler boşaltılan dükkanlarda fuhuş yapmaya başladı. Yoğun çabaya rağmen polisin, bir türlü fuhşun ve uyuşturucunun önüne geçemediğini dile getiren bölge esnafları, "Burası her türlü gayrımeşru işin adresi oldu. Bir an önce burada yaşananlara son verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

"İş yerleri tehlike altında"
Uluslararası ticaret merkezi olarak düşünülen ancak hak sahipleri anlaşamadığı için bir türlü hayata geçirilemeyen Merkezi İş Alanı (MİA) projesinin de yapılacağı İskitler Sanayi bölgesinde geceleri iş hanlarında nöbet tutan bekçiler dışarı dahi çıkmaya korktuklarını söyledi. Akşam saat 6'dan sonra balici, karton toplayıcı, fuhuş yapan ve uyuşturucu kullananların İskitler'e geldiğini kaydeden bekçiler, "Buralar iş yerlerine yakın ya da bitişik olduğundan herkes tedirgin" diye konuştu.

Yoldan geçenden para topluyorlar
Akşam Çankırı Caddesi'nden Yiba Çarşısı'na yürümenin imkansız olduğunu ifade eden esnaf İhsan Uzunoğlu, "Yoldan geçerken kafayı çekip para istiyorlar. Ostim Sanayi Bölgesi açılınca burası hantallaştı, çoğu insan dükkanını Ostim'e taşıdı. Buralardaki boş metruk yerler ise hem bedelsiz ticarethane diye kullanılıyor hem de müptezellerin mekanı haline geldi" şeklinde konuştu. Yiba Çarşısı'nın alt tarafında 5 ay önce bir vatandaşın bıçaklanarak öldürüldüğünü söyleyen iş hanı sahibi Yüksel Eser de "Adeta çöp evi andıran harabelerin içinde rastlanan hayvan leşleri ve çöp birikintileri haşere üremesine davetiye çıkarıyor. Virane binaların insanların ya da iş yerlerinin üzerine yıkılması an meselesi" ifadelerini kullandı. Hırsızlık olaylarının da arttığını dile getiren Eser, metruk binaların hem çöplük hem de tinercilerin yuvası olduğunu anlatarak, hana kiracı bulamadıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gündüz çöplük Gece fuhuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN