Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kömürle karışık kestane kokusu sokakları sardı

Giriş Tarihi: 1.12.2014
Kömürle karışık kestane kokusu sokakları sardı

Soğuk kış günlerinin lezzetli müjdecisi kestane, Başkent cadde ve sokaklarında köşe başlarını tuttu bile

'nın işlek caddelerinde köşe başlarını tutan kestaneciler, özelikle akşam saatlerinde renkli görüntüler oluşturuyor. Satışlarının akşam saatlerinde biraz arttığını ifade eden kestane satıcıları, "Sabah saatlerinde kestane satışlarımız durgun ama akşam saatlerinde daha fazla kestane satıyoruz. Soğukların biraz daha artmasıyla işlerimiz daha iyi olacak" dedi.

Zihin yorgunluğu için birebir

Kestane sezonunun açıldığını fakat müşterilerin kestane fiyatını pahalı bulduğunu söyleyen satıcılar, "Kestane satışlarına başladık ve yaklaşık iki ay sürdüreceğiz. Fakat kar erken düşerse tezgâhları erken kapatırız" şeklinde konuştu. Çiğ kestanenin, pazarlarda 7 ile 12 lira arasında satıldığını belirten satıcılar, "Nemli ve yağmurlu geçen yaz sezonu nedeniyle geçen yıllara nazaran üretim az bu da fiyatlara yansıyor" ifadelerini kullandı. Uzmanlar ise kestanenin nişasta, mineral tuz, özellikle potasyum ve diğer besinsel değerleriyle kış mevsiminin olumsuz şartlarına, fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı paha biçilmez bir sağlık kaynağı olduğunu bildirdi.

100 gramı 5 lira

Başka illerden getirilen kestaneleri pişirip sattıklarını anlatan kestaneciler "Sonbahar mevsiminde kısa bir süre kestane satışı yaptık. Kestane kebabın 100 gramı 5 lira 1 kilogramı 50 lira. Kestane fiyatı yüksek, çünkü biz çiğ alıp pişirip satınca fire oranı yüksek oluyor. Eziği ve çürüğü olduğu için illaki fire veriyor. 1 kilogram kestaneden 600 gram kestane kebabı çıkıyor. Her kestaneden de kebap olmuyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kömürle karışık kestane kokusu sokakları sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN