Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rektörün mumu yatsıya da kalmadı

ODTÜ Rektörü Acar, ağaç kesimi için bakanlıktan izin aldık dedi. Bakanlık yalanladı. "Ağaçlar çürüktü" bahanesini ise çekilen fotoğraflar yalanladı

Rektörün mumu yatsıya da kalmadı
ODTÜ yönetiminin restoran yapmak bahanesiyle kestiği 95 ağaç ile ilgili inceleme başlatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, " Orman Müdürlüğü'nce ağaçların kesilmesine dair ODTÜ yetkililerine bilgi ve belge verilmemiştir" ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ortaya çıkardığı ağaç katliamının ardından bölgede inceleme yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı ekipler izin alınmadan 40 adet kavak, 45 adet söğüt, 10 adet de akçaağaç ve dişbudak türü ağacın kesildiğini tespit etti. Yapılan açıklamaya göre Eymir Gölü kenarında restoran yapmak için ağaç kesimi yaptığı iddia edilen Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin ağaç kesimi için Ankara Orman Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduğu ancak kesim yapabilmesi için herhangi bir izin veya belge almadığı ortaya çıktı.

BAŞVURUYU 26 EYLÜL'DE YAPMIŞ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, "Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 26 Eylül 2014 tarihinde Ankara Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Ankara Orman İşletme Müdürlüğü'ne ODTÜ Hükmi Şahsiyeti Haiz Amme Müesseseleri'ne ait ormanının muhtelif bölmelerinde çam, kavak, söğüt türü ağaçların kesimi ile alakalı olarak müracaatta bulunmuştur. Ancak Ankara Orman İşletme Müdürlüğü'nce, söz konusu sahada ağaçların kesilmesine müsaade edildiğine dair Orta Doğu Teknik Üniversitesi yetkililerine herhangi bir bilgi ve belge verilmemiştir" dedi.

KANUNİ İŞLEM UY GULA NACAK

ODTÜ'nün Eymir'deki izinsiz ağaç kesiminin ardından bölgede inceleme yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ekipleri 40 kavak, 45 söğüt, 10 adet de diğer yapraklı ağaçlar olmak üzere toplam 95 adet ağacın kesildiğini tespit etti. Bakanlık, soruşturmanın ardından kanuni işlem yapılacağını belirtti.

MELİH GÖKÇEK: YALANINIZ BATSIN
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ'den yapılan "ağaçlar çürüktü" açıklamasına Twitter'dan cevap verdi. Gökçek, "ODTÜ yetkilileri açıklama yapmış.. ya bu ağaçlar çökse, insanlar altında kalsa ne olurmuş..bu genç ağaçlar mı çökecek?Bu mu çürük? Yalanınız batsın... ODTÜ Rektörü kamuoyuna yalan bilgi vermeye utanmıyor mu?" ifadelerini kullandı.

EYMİR ÇEVRESİ ÖÇK BÖLGESİ
Eymir'deki ağaçlarla ilgili 3 Kasım'da Olağan Üstü Hasılat Etası Raporu düzenlendiği ve ağaçların özel çevre koruma bölgesinde olmasından dolayı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü'nden de görüş alınması gerektiği vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rektörün mumu yatsıya da kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN