AMATEM konusu Başbakan'ın gündeminde

Başkent'te hizmet veren AMATEM'in yetersiz kaldığını SABAH gündeme taşımıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da uyuşturucu şurasında konuya dikkat çekti

Giriş Tarihi: 2.12.2014
AMATEM konusu Başbakan'ın gündeminde
SABAH 'nın Valilik raporları doğrultusunda yetersiz olduğunu gündeme getirdiği Başkent'teki AMATEM'ler Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından düzenlenen 1. Uyuşturucu İle Mücadele Şurası'nda da gündeme taşındı.Üniversitelerde Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezleri kurulması için teşvik verilmesi gerektiği kararı alınan toplantıda Altındağ, Mamak ve Sincan riskli bölgeler arasında değerlendirildi.

"YENİ AMATEMLER YAPILMALI"
Ankara'daki AMATEM'lerin yetersiz kaldığını ve bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Yeşilay Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak, "Ankara'daki AMATEM'lerde yetersiz yatak sayısının olması ve tedavi edilecek başka bir merkezin olmaması büyük bir sorun teşkil ediyor. Ankara gibi bir ilde sadece 32 yataklı bir AMATEM'in bulunması madde bağımlısı gençlere buraların hiç karşılık veremediğini görüyoruz. AMATEM'lerin kapasitelerinin düzenlenmesi, personel sayılarının artırılması ve yenilerinin yapılması gerekiyor" dedi.

ŞİKAYETLER GELİYOR
Ankara'daki AMATEM yetersizliği konusunu Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde yapılan 1. Uyuşturucu İle Mücadele Şurası'nda da gündeme taşıdıklarını ifade eden Toprak, "Bağımlı kişilerin aileleri ağlayarak bizi arıyorlar. Çocuklarının bağımlı olduğunu ve yardımcı olmamızı istiyorlar. Çocuklarını AMATEM'e yatırdıklarını fakat oradan çıktıklarında hiçbir faydasının olmadığını, yine aynı ortamda maddelere bulaştığını söylüyor. Bizden yardım bekliyorlar. AMATEM'lerin yetersiz kalması nedeniyle biz de tıkanıp kalıyoruz" diye konuştu.

EN RİSKLİ BÖLGE ALTINDAĞ
Ankara'nın uyuşturucu konusunda en riskli bölgesinin Altındağ olduğunu vurgulayan Şemsettin Toprak, "Bize uyuşturucu konusunda en fazla şikayet Altındağ, Sincan ve Mamak'tan geliyor. Bu kişiler ya zengin ya çok fakir. Zengin kişiler sevgisizlikten başlıyor. Orta halli ailelerde bağımlı insan sayısı çok az. Çok fakir olan ise ihtiyaçlar ve gelecekten umutsuzluk nedeniyle maddelere itiliyor" dedi.

METRUK BİNALAR TEMİZLENMELİ
Uyuşturucu kullanımı ile metruk binaların paralel olduğunun altını çizen Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak, "Özellikle Başbakanımız ve Bakanlarımızın da dediği gibi tenha metruk ve gecekondu yapıların temizlenmesi gerekiyor. Madde satıcılığı ve madde kullanımı bu tip yapıların yoğun olduğu bölgeler ile paralel ilerliyor. Metruk bina sayısı fazla ise uyuşturucu kullanımı da o oranda artış gösteriyor. Madde bağımlılarının barınma yerlerinin yok edilmelidir. Önceliğimiz riskli bölgeler" dedi. Çalıştaya katılan Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şube Müdürü Mümtaz Yavuz da AMATEM'in sadece Ankara değil diğer illerden gelen gençlere de hizmet vermesi nedeniyle yetersiz kaldığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AMATEM konusu Başbakan'ın gündeminde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN