Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Ankara'dan Diyarbakır'a moral!

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Çözüm süreci Türkiye için tarihi bir dönüm noktası… Hükümet de buna baş koymuş durumda.
Şu sıralar Ankara'da da bir hayli yoğun bir trafik yaşanıyor.
İş dünyası da sürece destek için yola koyuldu. Hafta sonu Batman ve Diyarbakır'a çıkarma yapıldı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetimi her iki kentte yaptırdığı okulları, fabrikaları ziyaret etti, iş dünyasına moral verdi. Batman programına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı. Şimşek, sürecin önemine vurgu yaptı ve ekledi; "Çözüm süreci samimiyet ister. Çözüm süreci rayına girecek ve algıyı yeniden düzelteceğiz. Buraya gelen işadamlarının yeniden ayaklarına gideriz!"
***
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da sürecin bölgeye etkisine dikkat çekti. "Huzur olmazsa herkes içine kapanır ticaret olmaz. Komşularımızda da bizde de huzur bizi refaha ulaştıracak. Eğer onların da ayağına diken batarsa biz de kardeş olarak hissederiz!"
TOBB Yönetim Kurulu toplantısı da ilk kez Diyarbakır'da yapıldı.
Bir ilk daha yaşandı.
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin Ankara dışındaki ilk fakültesi, YÖK onayının ardından Diyarbakır'da açılacak. Hisarcıklıoğlu, girişim fabrikası kuracaklarını belirterek, "Bacası yok. Bacayı tüttürecekleri burada yetiştireceğiz. Diyarbakır içindeki girişimcileri çıkarmak için atölyeyi oda bünyesinde kuruyoruz. İyi kullanılırsa Diyarbakır'da müthiş bir dinamizm var" dedi. Girişimci Yetiştirme Atölyesi, girişimci gençlere finansman ve teknik başta olmak üzere her türlü desteği sağlayacak.
Hazine aracılığı ile kaynak desteği sağlanmasının yanı sıra dünyanın önde gelen girişimcileri de bölge gençlerine eğitim verecek.
Başarılı olanlar ürünlerini satmaya başladıktan sonra süreç tamamlanacak.
Hadi hayırlısı! Sürece destek sürdükçe 2023 hedeflerine ulaşmak o kadar kolay olacak.
Unutmayalım ki, terör 'yoksulluk', barış ise 'kalkınma' demek!
***
Maliye Bakanı Şimşek, Batman'da yapılandırma konusunda da müjde verdi. Yapılandırmada son başvuru tarihinin bir ay uzatıldığını duyurdu. SGK, Maliye, Gümrük, TEDAŞ ve kalkınma ajanslarına olan borçlar için 31 Aralık'a kadar başvuru yapılabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Ankara'dan Diyarbakır'a moral!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN