Kemik koleksiyonu bilim insanlarının uğrak yeri

Dünyanın en zengin kemik koleksiyonlarından birine sahip Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Laboratuvarı, yabancı bilim insanlarının uğrak mekanlarından oldu

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Kemik koleksiyonu bilim insanlarının uğrak yeri
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Antropoloji Laboratuvarı hakkında bilgi veren HÜ Antropoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Selim Erdal, dünyanın en zengin kemik koleksiyonlarından birine sahip laboratuarın yabancı bilim insanlarının uğrak yeri haline geldiğini söyledi. Erdal, farklı çağlara ait 10 bini aşkın insan iskeleti kalıntısına sahip laboratuvarın yabancı bilim insanının araştırmalarında önemli rol oynadığını kaydetti.

10 BİNİN ÜZERİNDE KALINTI

Laboratuarda yaklaşık 45 yerleşim yerinden 10 binin üzerinde insan iskeleti kalıntılarının mevcut olduğunu bildiren Erdal, bunların eski toplumların nüfus yapısı, beslenme modelleri, yaşam biçimleri, popülasyon yapısındaki ilişkiler ve sağlık yapısını çözmek için kullanıldığını belirtti. Erdal, insanların yaşadığı süre içinde karşılaştığı bütün durumların iskeletlerine de yansıdığını, bu sayede cinsiyet, genetik fonksiyonu, homojen veya heterojen yapıları hakkında bilgi verdiğini söyledi.

NASIL GELİŞTİKLERİ ÖĞRENİLİYOR
Wisconsin Eczacılık ve Halk Sağlığı Üniversitesi'nden Doç. Dr. Caitlin Pepperell laboratuardaki zengin iskelet koleksiyonunu görmek için geldiğini belirtti. Pepperell, eski DNA çalışmalarıyla genetik bakterilerin bugünkülerle kıyaslanmasının önemine değinerek, bu sayede onların nasıl geliştikleriyle ilgili daha çok şey öğrenebileceklerini belirtti. Pepperell, laboratuardaki kemik koleksiyonunun çalışmaları için tatmin edici olduğunu söyleyerek, "Burada özel bir koleksiyon var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemik koleksiyonu bilim insanlarının uğrak yeri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN