Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Bakıcı desteğine iki kriter!

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Hükümet, çocuk teşvikinde önemli bir adım daha attı. Sosyal Güvenlik Kurumu 5 bin anneye 5 bin bakıcı projesini yaşama geçiriyor.
Bu konuda o kadar çok soruyla karşılaştım ki ayrıntıları yazmam farz oldu. Proje ilk olarak İzmir, Antalya, Bursa'da uygulanacak.
Şimdilik bu üç il dışında böyle bir destek söz konusu değil. Pilot uygulamanın sonuçlarına göre yaygın hale getirilebilir.
Bakıcı yardımı için iki temel kriter bulunuyor. "Doğumdan sonra işe dönmeleri.
0-24 ay aralığında çocuğu olması."
Çocukları 3 yaşını tamamlayana kadar bu teşvikten yararlanılabilecek.
Kadınlara yaklaşık bin lira yardım yapılacak.
Bu üç ilde yaşama geçirilecek proje ile bakıcıların da kayda girmesi sağlanmış olacak.
Çalışan annelerin doğum sonrasında işlerine dönme süreçleri de kolaylaştırılacak.
İşgücü piyasasından kopmaları önlenmiş olacak. Yaklaşık 2.5 yıllık süreçte uygulanacak olan proje ile her ay iş yaşamına dönen ya da ilk başlayan 5 bin kadın doğrudan desteklenecek.
Beş bin bakıcıya da iş kapısı açacağı için toplamda 10 bin kadın kayıtlı olarak çalışma imzanı bulacak.
Peki bakıcıyı kim bulacak? SGK mı, İŞKUR mu? Hiçbirisi değil...
Anneler bakıcısını kendisi bulacak. Üstelik yakınlarından biri sigortalı olarak çocuğa bakabilecek. SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan projeye büyük önem veriyor.
Çalışmaları da bizzat takip ediyor. İlhan, projenin amacının kadınların işgücü piyasasında daha çok yer almalarını sağlamak ve destek vermek olduğunu vurguluyor.
Hadi hayırlısı!
Umarız proje başarılı olur Ankara, İstanbul gibi kadın çalışanların yoğun olduğu kentlerde de annlere müjdeli haber gelir.
***
Prim borcu olanlar dikkat!
Yapılandırma şansını kaçırmış değilsiniz.
Vergiden sonra prim borcunda da yapılandırma süresi uzatıldı. Prim borcunuz varsa 1 Şubat 2015'e kadar vaktiniz var. Unutmadan vergi, idari para cezaları, belediye borçları için de süre bu ayın sonunda doluyor.
Siz siz olun bu fırsatı kaçırmayın.
***
Söz sosyal güvenlikten açılmışken...
Prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur'lulara kredi kullanarak emekli yolu açıldı. Bundan yaklaşık 280 bin kişi yararlanacak.
Ancak ölen sigortalıdan dolayı gün sayısını yerine getirerek ölüm aylığı bağlanmasına hak kazanmasına karşın prim borcu bulunan dul ve yetimler de unutulmamalı.
Onlar da Halk Bankası'ndan kredi kullanarak emekli olmak istiyor. SGK'nın bu kapsamdaki dul ve yetimlerin de sesine kulak vermesini diliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Bakıcı desteğine iki kriter!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN