Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Radyoaktif iyot tedavisi dikkat gerektiriyor

Memorial Ankara Hastanesi Nükleer Tıp Bölümü'nden Prof. Dr. Emel Öztürk, radyoaktif iyot tedavisi hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Radyoaktif iyot tedavisi dikkat gerektiriyor
Boyun bölgesinde şişlik, büyümüş lenf bezleri, ses kısıklığı, boğazda sıkılma hissi, nefes alma ve yutma güçlüğü gibi belirtilerle ortaya çıkan tiroid bezi hastalıklarının tedavisinde son yılarda radyoaktif iyot tedavisi öne çıkıyor. Bu tedavi sırasında ve sonrasında hem hastanın hem de hasta yakınlarının radyasyondan korunması için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

TEK SEFERDE YÜKSEK BAŞARI
Radyoaktif iyot tedavisi, doğrudan tiroid bezinin hormon üretimiyle ilişkilidir. Boynun ön tarafında bulunan tiroid bezi, tiroid hormonlarını üretir ve bu hormonların üretimindeki temel madde iyottur. ATOM tedavisi olarak da bilinen bu tedavide kullanılan iyot radyoaktif özelliktedir ve radyasyon yayar. Bu sayede de tiroid hücrelerinde tutularak, istenmeyen hücreleri yok eder veya fonksiyonunu azaltır. Ağız yolundan verilen radyoiyot, bağırsaklardan emilerek tiroid hücrelerinde toplanır. Tedavide verilen doz düşükse etkisi tiroid hücrelerinin fonksiyonunu azaltma şeklindedir. Zehirli guatr bu sayede tedavi edilir. Yüksek dozlarda ise hücre tamamen yok olur. Bu sayede de tiroid kanserlerinde istenmeyen dokular yok edilir. Radyoaktif iyot tedavisinin başlıca üstünlükleri; tek seferde yüksek başarı oranın elde edilmesi, ciddi yan etkilerinin ve alerji riskinin olmamasıdır.

HASTA KONFORU ÇOK ÖNEMLİ
Radyoaktif iyot tedavisi görecek kişinin iyot tedavi odasında yatıp yatmayacağı verilecek doza göre belirlenmektedir. Tedavi dozu, tiroid hastalığının tipine göre değişir. Düşük dozlar, genellikle zehirli guatr tedavisinde verilir ve hastanın hastanede yatması gerekmez. Tiroid kanserlerinin tedavisinde ise yüksek dozlar kullanıldığı için hastanın iyot tedavi odasına yatırılması gerekir. Yüksek doz alan hastalar, özel tasarlanmış TAEK tarafından lisanslanmış odalarda yatırılmalıdır. Hastanın yatış süresi kendisine verilen radyoaktif iyot dozuna ve bunun vücuttan atılım hızına bağlı olarak değişmektedir. Ortalama 2-3 günlük bu süreçte her gün hastanın yaydığı radyasyon miktarı ölçülür ve çevreye radyasyon vermediği düzeye indiğinde hasta taburcu edilir.

ÖZEL ODALAR GEREKİYOR
İyot tedavi odaları genellikle hastanelerin bodrum katlarında, camı olmayan ve hasta konforu düşük yerlerinde konumlandırılmaktadır. Hastanemizde ise ferahlık ve konfor açısından normal hasta odalarından farkı olmayan ve hastayı psikolojik açıdan da çok rahatlatan bir oda, iyot tedavi odası olarak tasarlanmıştır.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Radyoaktif iyot tedavisi dikkat gerektiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN