Paralel yurt için mühür kararı

Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen Atlantik Eğitim Kurumları'nın inşa ettiği öğrenci yurdu, Milli Eğitim tarafından mühürlendi

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Paralel yurt için mühür kararı
Başkent'in en değerli bölgelerinden biri olarak gösterilen Çukurambar'da Konya Yolu üzerine inşa edilen ve içinde misafir öğrencilerin barınmaya başladığı Paralel öğrenci yurdu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından mühürlendi. Akın İpek'in şirketlerinden Atlantik Eğitim Kurumları'na ait 25 katlı öğrenci yurdunun Öğrenci Yurt Yönetmeliklerine uymadığı için mühürlendiği belirtildi. Paralel örgütün lideri Fettullah Gülen'e olan bağlılığıyla bililen Akın İpek, yurdun mühürlenmesinin ardından konuyu yargıya taşıdı.

"RESMİ BAŞVURU YOK"
Trilyonluk kamu arazisine inşa edilen cemaat yurdunun, yapılan rutin denetimler sırasında gayri resmi şekilde işletildiği görüldü. Yurt için kendilerine ulaşmış herhangi bir resmi başvuru olmadığını söyleyen yetkililer, "Öğrenci Yurt Yönetmeliğinde açık olan hükümler vardır. Burada aslında yurt olmayan yer öğrenci yurdu gibi kullanılıyordu" dedi.

"DENETİM YAPILMADI"
Şimdiye kadar hiçbir denetimden geçmemiş bir binada öğrencilerin barınmaya başladığını söyleyen yetkililer, "Burada gayri resmi olarak misafir öğrenci adı altında öğrenciler yaşamaya başlamıştı. Herhangi bir denetimden geçmemiş bir binanın ve yurt başvurusu bile olmayan bir yerin öğrenci yurdu olarak kullanılması imkânsızdır. Burası bir hukuk devletidir. Yasal olmayan hiçbir şeye izin vermediğimiz için yurdu mühürledik" diye konuştu.

BİR DARBE DE BÜYÜKŞEHİR'DEN
Paralel yurda bir darbe de Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Belediye görevlileri tarafından yapılan kontroller sırasında da kaçak öğrenci yurdunda projeye uygun olmayan yerler ve binanın su basmanında sorun olduğu tespit edildi. Yapılan incelemerin ardından eksikliklerin bir an önce giderilmesi için ek süre tanınıp ceza kesildi. Kaçak öğrenci yurdunun mühürlenmesinin ardından Paraleller soluğu mahkemede aldı. Kaçak yurdun tekrar açılmasını isteyen cemaat, konuyu yargıya taşıdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yurt için mühür kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN