Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahraman köpek Rocky emekliliğe hazırlanıyor

Otoparkta gizlenen 300 kilogram patlayıcıyı bularak kenti büyük bir tehlikeden kurtaran bomba arama köpeği Rocky'nin emekliliği geldi

Giriş Tarihi: 29.12.2014
Kahraman köpek Rocky emekliliğe hazırlanıyor
Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü'nde eğiticileriyle birlikte görev yapan köpeklerden Rocky artık yaşlandı. 2007 yılında, bir kamyonete gizlenen 300 kilogram patlayıcı maddeyi bularak kenti olası bir terör saldırısından kurtaran kahraman bomba arama köpeği, 10 yaşına geldiği için görevlere çıkmıyor.

ÖZEL OLARAK EĞİTİLİYOR
Bomba arama köpekleri, narkotik veya diğer köpeklere göre farklı eğitiliyor. Bombayı tespit eden köpek, sessizce oturuyor. Pasif alarm denilen bu yöntemle köpeklerin bombayı aktif hale getirmesinin önüne geçildiğini belirtiliyor. Yurt genelinde 60 bomba arama köpeği bulunuyor. Oyun ve arama güdüsü gelişmiş cins köpeklerden yetiştirilen bomba aramacılar, şüpheli araç, ihbarlı kapalı alan, toplu taşıma araçları, konser ve kongre ile mitingler öncesinde görev alıyor. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Meclis koruma ekiplerinde de görev yapıyor.

ARKADAŞI MASKE ÖLDÜ
Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü'nde, Sıhhiye katlı otoparktaki bir kamyonete gizlenen patlayıcı maddeyi bulan bomba arama köpeği Rocky de görev yapıyor. Bombayı tespit eden diğer köpek Maske ölürken, yaşlanan Rocky emekliliğe hazırlanıyor. 10 yaşına gelen Alman kurdu cinsi köpek, artık görevlere çıkarılmıyor. Bakımları özel olarak yapılan, düzenli veteriner kontrolünde tutulan köpek gün içinde eğiticisiyle de zaman geçiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahraman köpek Rocky emekliliğe hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN