Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Siyasetin önündeki engelleri kaldıralım'

CHP eski İl Başkanı Necati Yılmaz, "Halkın siyasete katılması önündeki engelleri kaldıralım" dedi

'Siyasetin önündeki engelleri kaldıralım'
CHP İl Başkanlığı'ndan milletvekili aday adaylığını açıklayarak istifa eden Necati Yılmaz, il başkanlığının son gününde SABAH 'ya çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP Parti Meclisi'nde yapılan yönetmelik değişikliğiyle genel seçimlerde adayların belirlenmesi konusunda genel merkeze tüzükte belirtilen kontenjanın üzerinde aday belirleme yetkisi verilmesini eleştiren Yılmaz, "Parti içi demokrasiyi artırmak yerine sınırlayacak hangi düzenleme olursa olsun karşıyım. Bunun ister kökü anayasa olsun, Siyasi Partiler Yasası olsun, parti tüzüğü olsun, MYK kararı olsun böyle bir kararı olumlamam asla söz konusu olamaz" dedi.

"BU ŞEKİLDE KULLANILMAMALI"
Siyasetin demokratikleşmesi gerektiğine inandığını söyleyen Necati Yılmaz, "Biz halkın siyasete katılması önündeki engellerin, bariyerlerin, barajların kaldırılmasını istiyoruz. Özgür birey ve özgür iradesini meclise yansıtacak seçim sistemleri ve işleyişlerini arzuluyoruz. Dolayısıyla bundan uzaklaşacak her uygulama kökü nereden gelirse gelsin, anayasadan gelsin, siyasi partiler yasasından gelsin, parti tüzüğümüzden gelsin, parti meclisi kararından gelsin bunu olumlamamız söz konusu değil. Yani böyle bir yetkinin MYK'ya verilmiş olması bunun bu şekilde kullanılacağı anlamına gelmiyor" diye konuştu.

"ANKARA'DA ÖN SEÇİM YAPILSIN"
Ankara'da her iki bölgede de ön seçim yapılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, daha sonra şunları söyledi: "Özellikle Ankara örgütünün tüm ilçe danışma toplantılarında, Ankara il danışma toplantısında, ön seçimin çok etkili ve yaygın bir şekilde uygulanması, Ankara'nın her iki bölgesinde de ön seçim yapılması konusunda öne çıkmış ısrarla altı çizilen bir talep var. Bu talebin başta genel başkanımız ve parti yönetimimiz tarafından yadsınamayacağına inanıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Siyasetin önündeki engelleri kaldıralım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN