Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sincan'ın prensesleri

Sincan'da feleğin tokatını yemiş kaderleri birbirine benzeyen 7 kadın ev yemekleri yaptıkları restoranla yeniden hayata tutundu

Sincan'ın prensesleri
Büyük acılar çekmiş, birçoğu eşinden şiddet görmüş ya da boşanmış, isimleri farklı olsa da hikayeleri ortak olan 7 kadın bir araya geldi. Güçlerini birleştiren kader ortakları, talihsiz geçmişlerine meydan okurcasına hayata sımsıkı tutundu. 10 ay boyunca girişimcilik, kooperatifçilik ve aşçılık eğitimi alan kadınlar, Sincan Kadın Kooperatifi'ni kurdu.

ORTAK YÖNLERİ BİRLEŞTİRDİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile kentin yerel yönetimlerinden aldıkları destekle hamaratlıklarını birleştiren kadınlar Sincan'a yeni bir lezzet durağı kazandırdı. Kooperatif için ilk seçilen kadın Hacer Çolak oldu. Eşinden ayrı yaşayan 3 çocuklu Çolak, "Bana böyle bir projeden bahsettiklerinde çok heyacanlanmıştım. Ortak yönlerimiz bizi birleştirdi. Biz kader ortaklarıyız" dedi.

"ARTIK YÜZÜM GÜLÜYOR"
Kooperatifle birlikte hayallerini gerçekleştirdiğini ifade eden Meryem Türkan 16 yaşında evlendirildiğini belirterek, "Evlenene kadar babamın prensesiydim ama evlenince hayatın öyle olmadığını gördüm. Eşimle birlikte çok büyük sıkıntılar yaşadık. Bugün artık yüzüm gülüyor" diye konuştu. Kars'ta doğup büyüyen Gülcan Altun da "Çocukluğumdan itibaren büyük sorunlar yaşadım. Okula gönderilmedim, erken evlendirildim. Bir engelli çocuğum var. Buradan böyle bir teklif gelince 'ben de yapabilirim' dedim. Ailemin karşı çıkmasına rağmen bu işe başladım. Şimdi kendime özgüvenim var. Benim mutlu olmam, para kazanmam evime de yansıdı. Şimdi her şey çok başka, rüyadayım sanki" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sincan'ın prensesleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN