Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankapark'a paralel oyun!

Ankapark'ı 2'nci kez durduran Hakim Gürbüz Uçar'ın Paralel Yapı'yla bağlantılı olduğu iddia edildi

Giriş Tarihi: 5.1.2015
Ankapark'a paralel oyun!
Ankapark, geçtiğimiz temmuz ayında Danıştay'ın verdiği durdurma kararının ardından ikinci kez durduruldu. Karara imza atan 18. İdare Mahkemesi Hâkimi Gürbüz Uçar'ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından, Paralel Yapı'yla bağlantılı olduğu iddiasıyla görevden alınan Mali Hizmetler Daire Başkanı Hasan Uçar'ın amca oğlu olması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Aralarında Ankara Mimarlar Odası'nın da bulunduğu 5 ayrı meslek odasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhinde açtığı Ankapark'taki çalışmaları durdurmaya yönelik dava sonuçlandı. Davaya bakan Ankara 18. İdare Mahkemesi, kentsel kullanıma dönüşmüş parçaların yeniden tarıma ve doğal niteliğe kavuşması yönünde bir stratejinin izlenmesi gerektiğini vurgulayarak Ankapark'taki yürütmeyi durdurma kararı aldı. Kararı veren Hâkim Uçar'ın, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından Melih Gökçek tarafından Paralel Yapı'ya yakın olduğu iddiası ile görevden alınan Hasan Uçar'ın kuzeni olması dikkat çekti. Hakim Uçar'ın kararı, "Ankapark üzerinde paralel oyun mu oynanıyor?" sorusunu akıllara getirdi.

"KARARA HAYRET ETTİK"
SABAH Ankara'ya konuşan Gökçek, "Kararı hayretle karşıladık. 800 milyon TL sarf edilmiş olan bir alanın bir mahkeme tarafından yürütmesinin durdurulması bizleri hayrete soktu. Neden diyeceksiniz eğer telafisi güç zararlar doğacaksa mevcut olan yerde sayısız müteahhit çalışıyor. Hepsine diyeceğiz ki dur. Bu kadar işçinin maaşı ne olacak? 800 milyon TL yatırılmış, bu para ne olacak?" dedi.

"EN BÜYÜK MÜCADELEM ODALARLA OLACAK"
Yürütmeyi durdurma kararının Ankara turizmine vurulan bir darbe olduğu görüşünü ifade eden Gökçek, "Bilirkişi raporuna bakıyorsunuz rapor dökülüyor. Ankara'nın göbeğindeki bu alan tarım alanı olacakmış. Biz burada arpa ile buğday ekecekmişiz. Şehrin göbeğinde tarım yapacağız. Böyle bir bilirkişi raporu olabilir mi? Bu raporu kabul edebilmek mümkün değil. Bu Ankara'nın turizmine vurulan en büyük darbedir. Ankara turizmini ayağa kaldıracak olan Ankapark projesine vurulan en büyük darbedir. Bütün hukuki mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz" şeklinde konuştu. Melih Gökçek, 2015 yılındaki en büyük mücadelesinin meslek odaları ile olacağını belirterek "İdeolojik bir grubun elinde bu odalar oyuncak olmamalı" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankapark'a paralel oyun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN