Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan ÖTKÜN: Kendimizi kandırmayalım

Giriş Tarihi: 28.1.2015
Kısa adı IFFHS olan Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu var. Bu federasyon zaman zaman ilginç tespitlerde bulunuyor. Bir kaç gün önce dünya ligleriyle ilgili çarpıcı araştırması vardı. Son günlerde bir havuz kavgası başlatılan, yabancılara sonuna kadar kapılarını açan Spor Toto Süper Lig'i dünya sıralamasında 519 puanla 27.sırada yer almış. Bu araştırma hangi verilere göre yapılmış; onu bilemem.
Ancak, bu veriler tüm dünyada kabul görüyor. Milyon dolar ve avroların oluk oluk akıtıldığı ligimizde önce Futbol Federasyonu yetkilileri, sonra da sürekli kavga modunda olan kulüp yöneticileri oturup düşünmeli. Bütçe açısından Türkiye'nin çok gerisinde yer alan Romanya, Bulgaristan, İsviçre, Yunanistan ligleri bile bizi sollamış vaziyette. Hadi diyelim ki, biz bu federasyonu ciddiye almıyoruz. FIFA'nın açıklamalarına ne diyeceğiz? Onu da ciddiye almıyoruz diyecek halimiz yok herhalde. FIFA'ya göre de ülke futbolu olarak dünya sıralamasında 49. basamakta yer alıyoruz. Zambiya bile (46. sırada) üzerimizde yer alıyor. Nüfusu 8.2 milyon olan iç savaşları ile ünlü Ruanda bile 66.sırada yer alıyor.
Gönül elbette bu istatistiki bilgilere inanmak istemiyor. Ancak, güneşi balçıkla sıvamaya da kalkmayalım.
Öncelikle kendimizi kandırmaktan vazgeçelim. Gerçeklerle yüzleşmekten korkmayalım.
Biraz karamsar bir yazı olduğunun farkındayım. Ancak ben sadece tüm dünyanın önüne serilen sıralamayı hatırlattım.
Başkente gelince. Ankaragücü'nde 4'üncü Mehmet Yiğiner devri başladı.
Fetret devri gibi. Ne zaman bunalım olsa tahta Mehmet Yiğiner çıkmaya başladı. Hayırlısı olsun. Osmanlıspor, duraklama devrine girdi. Bir an önce toparlanmalı. Hiç anlamazsın; Süper Lig treni perondan kalkar, arkasından bakakalırsın. Gençlerbirliği, 7 maç sonra evinde Beşiktaş'a yenildi.
Eksikleri vardı. 'Adım hıdır elimden gelen budur' dedi. Keşke, Kırmızısiyahlı takım, Başkan İlhan Cavcav'ın çenesi kadar kuvvetli olsa. Baksanıza uzun dinlenme dönemi sonrası İlhan Cavcav'ın konuşmaları yine gündeme oturmaya başladı. Demek ki: Huylu huyundan vazgeçmiyor.

Bu kadar sorunun altından kalkmak için ancak mucize gerek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan ÖTKÜN: Kendimizi kandırmayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN