2023 hedeflerine iş dünyası desteği

Giriş Tarihi: 1.2.2015
2023 hedeflerine iş dünyası desteği

Kalkınma Ajansı 2023 hedefleri doğrultusunda bu yıl 20 milyon TL hibe desteği sağlayacağını duyurdu. ATO, ASO, ASİAD ve ANGİAD başkanları da hedeflerini açıkladı

2023 hedefleri doğrultusunda adım adım ilerlerken Başkent'in 2023 yol haritasını çizen Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar önderliğindeki Ankara Kalkınma Ajansı, 3 ayrı mali mali destek programı kapsamında 20 milyon TL hibe desteği sağlayacağını açıkladı. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Şayık, "Ankara'nın ileri teknolojili sektörlerdeki potansiyelini 10 milyon TL hibe ile desteklerken, özel sosyal politika gerektiren gruplara yönelik projelere 6 milyon TL hibe desteği sunuyoruz. Sürdürülebilir Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında ayırdığımız 4 milyon TL tutarındaki kaynak ile de Ankara'nın alt bölgelerine yönelik kalkınma hamlelerine destek oluyoruz. Ankara'nın gerçek ihtiyaçlarına yanıt verecek ve Ankara'nın bölgesel kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacak projeleri beklediğimizi belirtmek istiyorum" dedi.

"HEPSİ ULAŞILABİLECEK HEDEF"
Başkent'in 2023 hedeflerine ulaşacak potansiyelinin bulunduğu belirten ATO Başkanı Salih Bezci, üretim süreçlerinde yerli ileri teknoloji payının artırılması, dışa bağımlılığın azaltılması, imalat sanayine yönelik enerji arz ve altyapı kalitesinin artırılması gibi tedbirleri yerinde bulduğunu söyledi. Bezci, "Ankara'nın 2023 hedeflerinin gerçekçi ve rahatlıkla ulaşılabilir, sonuç alınabilir hedefler olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

MEMUR DEĞİL SANAYİ KENTİ
Ankara'nın artık memur kenti kimliğinden sanayi kenti sıfatını İstanbul ile birlikte taşımaya başladığını belirten ASİAD Başkanı Barış Aydın ise "Ankara, özellikle savunma sanayi ve tıbbi malzeme üretimi konusunda diğer tüm illerin toplamının önüne geçmeyi başardı. Üniversite potansiyelimizi etkin kullanmamız durumunda, buradaki gerek Ar-Ge çalışmaları, gerek tekno yatırımlar Ankara sanayi ve iş dünyasının gelişimine önderlik eder. Bu kapsamda yerel yönetimler, sivil toplum ve sanayi kuruluşlarının üniversitelerle ortak platformlarda buluşması çok önemli. 2023 hedeflerine ulaşmak için üniversitelerimizin de iş dünyasına kapılarını açması gerekiyor. Bu gerekliliklerin yerine getirilmesi durumunda Ankara, sanayi ve iş dünyasında 2023 hedeflerine çok daha kolay ulaşabilir" dedi.

ORGANİZEYE İLERİ TEKNOLOJİ
Ankara'nın 2023 hedefleri için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ifade eden ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Ostim ve İvedik gibi organize sanayi bölgelerimizi 2023 hedefleri doğrultusunda yeniden ele alarak modernize edeceğiz. Başta savunma sanayi olmak üzere katma değeri yüksek olan ileri teknolojilerle 2023 hedefleri doğrultusunda ilerleyeceğiz" şeklinde konuştu

ALTERNATİF PAZAR ARANMALI
Hedeflere ilerleme yolunda tasarruftan vazgeçilmemesi gerektiğini belirten ANGİAD Başkanı Fatma Semiz de "Ar-Ge ve inovasyon yatırımları ile sektörel çeşitliliği artırmak, markalaşmaya ağırlık vermek ve KOBİ'lerin elini güçlendirmek zorundayız" dedi. Semiz, Ankaralı sanayicinin alternatif pazarlara yönelerek pazar çeşitliliğini artırması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 hedeflerine iş dünyası desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN