Türkiye'nin en iyi haber sitesi

LÖSEV'in hastanesi mevzuata da aykırı

Giriş Tarihi: 4.2.2015
LÖSEV'in hastanesi mevzuata da aykırı

Sağlık Bakanlığı'nın izin vermediği 400 yataklı LÖSEV Onkoloji Kenti Hastanesi'nin mevzuata aykırı olduğu öğrenildi

LÖSEV'in yapımını sürdürdüğü Onkoloji Kenti Hastanesi'ne Sağlık Bakanlığı'nın izin vermediği ortaya çıktı. LÖSEV yetkililerinin "Nasıl olsa izin alırız" düşüncesi ile hareket ettiği iddia edilirken Sağlık Bakanlığı mevzuat gereği yeni hastaneye 75 yatağa kadar izin verilebileceğini aksi durumda diğer özel hastanelere haksızlık yapılacağını belirtti.

VAKFA BİLDİRİLDİ

Mevcut olan 14 yataklı onkoloji hastanesinden taşınıp İncek'te 2010 yılında vakıf kaynakları ile 3 Milyon 250 bin TL karşılığında satın aldığı 12 dönümlük arazi üzerine LÖSEV 400 yataklı Onkoloji Kenti Hastanesi yapabilmek için Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Sağlık Bakanlığı 15 Şubat 2008'te düzenlenen yönetmeliğe göre 66 bin 956 metrekarelik kapalı alana 400 yataklı olarak projelendirilen dev hastanenin mevzuata uygun olmadığı 7 Ağustos 2012 tarihinde vakfa bildirildi.

KESİNLİKLE İZİN VERİLMEYECEK
Sağlık Bakanlığı'ndan gerekli ruhsat ve izinleri alamayan LÖSEV, inşaat firması ile 1 Kasım 2012'de sözleşme imzalayarak projeye başladı. Bitme noktasına gelen hastane için son olarak 20 Ağustos 2014 tarihinde yeniden Sağlık Bakanlığı'na başvuran vakıf, bu sefer mevcut hastanenin taşınması değil 250 yataklı yeni bir hastane açılması talebinde bulundu. Ancak LÖSEV'in bu talebi 2014'te yeni özel hastane açılması uygun görülen iller arasında Ankara'nın bulunmaması nedeniyle reddedildi.

HAKLI GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILIYOR

LÖSEV yetkililerinin "Nasıl olursa alırız" düşüncesi ile hareket etmesinin yanı sıra izin verilmeyen hastane için kamu spotu ve sosyal etkinliklerle yardım toplayarak projeyi haklı göstermeye çalıştığı iddia edildi. LÖSEV'in yapmış olduğu sosyal sorumluluk projelerinden memnuniyet duyduklarını belirten Sağlık Bakanlığı yetkileri Onkoloji Hastane için izin verilmemesinin birçok nedeni olduğunu ifade etti. LÖSEV'in de özel bir kuruluş olduğunu, diğerlerinden ayrı tutulamayacağını ifade eden yetkililer, "400 yataklı hastaneye için verebilmek yönetmeliğe aykırı. İzin verilmiş olsa bile Ankara'da bu şekilde hastane kurmayı bekleyen birçok kurum var. Kaldı ki Ankara'da onkoloji hastanesi ve personeli konusunda herhangi bir sıkıntı yok hatta fazlalığı var. LÖSEV bu hastaneyi 75 yataklı yapmadığı sürece izin verilmeyecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LÖSEV'in hastanesi mevzuata da aykırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN