Kimsesiz çocuklar gelecekten umutlu

Ankara Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği evlerinde kalan devlet koruması altındaki 50 çocuk geleceğe umutla bakıyor. Dernek, çocuklara psikolojik destek de veriyor

Giriş Tarihi: 5.2.2015
Kimsesiz çocuklar gelecekten umutlu
GATA'dan emekli Ufuk Üniversitesi Hastanesi Psikiyatr Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Battal öncülüğünde kurulan Ankara Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği, devlet koruması altındaki 50 kimsesiz çocuğa umut oldu. Geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile imzalanan protokol sonrası kurulan dernek bünyesinde Ankara'nın çeşitli semtlerinde açılan 10 eve devlet koruması altındaki, yaşları 3 ila 10 arasında değişen 50 çocuk yerleştirildi.

HAYATA SARILIYORLAR

Hepsinin hikayesi birbirinden farklı olan çocuklar birlikte kaldıkları çocuk gelişim uzmanı 'anne'leri ile hayata dört elle sarılıyor. Evlerde kalan çocuklara kendi çocukları gibi baktıklarını dile getiren Salih Battal, "Dernek olarak en önemli görevimiz kimsesiz ve korumaya muhtaç çocukların her türlü ihtiyaçlarının sevgi dolu bir yuvada karşılanması. Uzman bir kadro denetiminde, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak" dedi.

RUHSAL YARAYI KAPATMAK ZOR

Çocukların yaşadığı ağır travmaların izlerini silerek, onları sağlıklı birer birey olarak topluma kazandırmak istediklerini anlatan Salih Battal, "Evlerimizde kalan çocuklarımızı kendi çocuklarımız gibi görüyor ve onlara ne imkan sağlıyorsak bu çocuklara da o imkanı veriyoruz. Onların ruhsal yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Fiziki bir yarayı tedavi etmek kolay. Ancak ruhsal yarayı kapatmak zor. Evlerde baktığımız çocukların ömürleri boyunca yanlarında olmaya çalışacağız" diye konuştu.

'HAMİYET AİLE' ÇOK ÖNEMLİ
Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı ve Derneğin Genel Sekreteri Dr. Mustafa Lale, çocukların gerçek ev ortamlarını görebilmeleri için "Hamiyet Aile" uygulaması yaptıklarını söyleyerek, şöyle konuştu: "Çocuk evlerimizde kalan her çocuğun Hamiyet Ailesi var. Bu aileler ilgilendikleri çocukların eğitim, sağlık ve sosyal gelişimlerine yardımcı olur. Çocukları hafta sonu günübirlik evlerine alıyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimsesiz çocuklar gelecekten umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN