Endüstriyel ve tıbbi atıklar artık yakılarak yok ediliyor

Giriş Tarihi: 6.2.2015
Endüstriyel ve tıbbi atıklar artık yakılarak yok ediliyor

Sincan "Entegre Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi" hizmete girdi. Endüstriyel ve tıbbi atıklar tesiste çevreye zarar vermeden yok ediliyor

Sincan Çadırtepe Katı Atık Depolama alanında kurulan endüstriyel ve tıbbi atıkların yakılarak imha edileceği iki ünitenin yer aldığı tesis, yılda 100 bin ton ara depolama, 100 bin ton gazlaştırma ve yakma ile yılda 200 bin ton nihai depolama kapasitesine sahip ünitelerinden oluşuyor. Tesiste ayrıca tıbbi atıklar için 300 tonluk bir soğuk hava deposu da bulunuyor. Teknoloji ve teknik kapasitesi ile Türkiye'de tek olan ve bu yıl sonunda tam kapasiteye ulaşacak Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi'nde endüstriyel atıkların yakılarak imhasına başlandı. Her biri saatte 5 ton endüstriyel ve tıbbi atık yakma kapasitesine sahip 2 üniteden oluşan tesiste, saatte 10 ton atık, 16 bin metreküplük bir oksijen balonu deposundan sağlanan oksijen desteği ile bin 200 ile bin 500 derece arasında sıcaklıkta yakılıyor.

HEDEF YÜZDE 90
Büyükşehir Belediyesi adına projenin uygulamasını yürüten Invest Trading Consulting Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur, "Ankara Katı Atık Projesi"nde nihai amacın depolanacak atık miktarını en aza indirmek olduğunu belirterek "Çöpleri yakıp asgari yüzde 90'ını yok edeceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endüstriyel ve tıbbi atıklar artık yakılarak yok ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN