Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış mevsiminde daha konforlu bir gebelik

Giriş Tarihi: 8.2.2015
Kış mevsiminde daha konforlu bir gebelik

Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Yeşim Gürel, kış gebelikleri ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi

Kış ayları, hava sıcaklığının önemli ölçüde düşmesi nedeniyle gebelik döneminin diğer mevsimlere göre daha zor geçmesine yol açmaktadır. Soğuk kış günlerinde hamilelerin vücut direnci düşer ve enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskleri artar. Gebeliğini kış aylarında geçiren anne adayları; beslenme, giyim, hijyen kurallarına her zamankinden daha fazla özen göstermelidir.

Grip aşısı yaptırın

Gebelikte grip aşısı, özellikle kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı, grip, nezle ve ileri dönemde bronşit gibi önemli sorunlara yol açabilen hastalıklardan koruyucudur. Grip aşısı gebelere de önerilmekte ve özellikle 3'üncü ayını dolduran gebelere grip aşısı yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Grip aşısı, ciddi antibiyotik kullanımı gerektirecek hastalıkları önleyicidir.

Kış sebzele rini bol tüketin

Sağlıklı bir gebelik için sağlıklı beslenme şarttır. Kış gebeleri aslında sebze ve meyvelerin bolluğu ve çeşitliliği açısından daha şanslıdır. Kış sebze ve meyveleri, annenin sağlığı ve bebeğin gelişmesi için bol bol vitamin ve minerale sahiptir.

Kirli havalarda dışarı çıkmayın

Kış aylarında kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirilir. İyi havalandırılmayan kapalı mekanlar bulaşıcı hastalıkların kolayca yayılmasına neden olur. Bu nedenle kalabalık ortamlarda uzun süre kalınmamalı ve yaşam alanları düzenli havalandırılmalıdır. Büyük şehirlerde, sokaktaki hava kirliliği de kış ayları ile artar. Gebeler, özellikle bu dönemlerde gerekli olmadıkça dışarı çıkmamalıdır.

Sigara içilen ortama girmeyin
Kış aylarında, kapalı ortamlarda uzun süre kalınması gebelerin içiciliğine maruz kalmasına neden olur. Gebe sigara içmese bile pasif içici olması durumunda da bebekte gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle evin hiçbir yerinde sigara içilmesine izin vermemeli, sigara içilen kapalı alanlardan uzak durulmalıdır.

Sentetik ve çok dar olmayan giysiler giyinin
Gebeler kışın tek parça kıyafetler yerine, kat kat ve istenildiğinde çıkarılabilen, çok dar olmayan, yumuşak kıyafetler tercih etmelidir. Çok dar ve sentetik giysilerin hava geçirme özelliği olmadığından, aşırı terleme ve mantar enfeksiyonlarına neden olur. Bu nedenle yünlü, pamuklu, havalanabilir ve yumuşak giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca ayakkabı seçerken de buzda kayarak düşme riskini en aza indirecek, uygun tabanlı ayakkabılar giyilmelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış mevsiminde daha konforlu bir gebelik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN