Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent kara teslim olmadı

Yoğun kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün tatil edildi. Pek çok kaza meydana gelirken belediye ekipleri gece boyunca çalıştı

Başkent kara teslim olmadı
Ülke genelinde etkili olan kar yağışı 'yı da etkisi altına aldı. Başkent'in yüksek semtlerinde sabah saatlerinden itibaren aralıklarla yağan kar, akşam saatlerinde kent genelinde etkisini göstermeye başladı. Kent merkezinde kar yağışı nedeniyle trafiğe kapalı yol bulunmadığı öğrenildi. Ankara Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı temel eğitim ve ortaöğretim okulları ile kurumlarında kar yağışı nedeniyle eğitim ve öğretime bir gün ara verdi.

EĞİTİME KAR ENGELİ

Valilik'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, son meteorolojik tahminler ve alınan veriler çerçevesinde Ankara'da yoğun kar yağışının yanı sıra hava sıcaklığındaki düşüşün devam edecek olması ve oluşabilecek buzlanma nedeniyle trafikte yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek, öğrenciler için oluşabilecek riskleri bertaraf etmek amacıyla eğitim ve öğretime bir gün ara verildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden hamile ve emzikli bayanlar ile engelli personel de 1 gün idari izinli sayıldı. Polatlı'da da olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime ara verildiği bildirildi. Polatlı Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, kar yağışı nedeniyle ilçedeki tüm okulların 1 gün süreyle tatil edildiği belirtildi.

KÜREME VE TUZLAMA
Kar yağışı nedeniyle belediye ekipleri yolların kapanmaması için çalışma yaptı. Kar yağışı özellikle şehrin yüksek semtlerinde etkili oldu. Belediye ekipleri, kar küreme ve tuzlama araçları ile kar yağışından dolayı oluşabilecek kazalara engel olabilmek için gece boyunca çalışmalarını sürdürdü. Ankara'nın merkez ilçelerinde kapalı yol olmadığı öğrenildi.

KENT MERKEZİNDE ARAÇLAR 24 SAAT HAZIR BEKLETİLİYOR
Gölbaşı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü karla mücadele ekipleri kent merkezini etkisi altına alan kar yağışının ilçede ulaşımı olumsuz etkilememesi için 24 saat görev yapıyor. Ayrıca karla mücadele ekipleri Gölbaşı merkezde ve mahallerinde 24 saat devriye gezerek yolların kapanmaması için hazır bekliyor. Fen İşleri Müdürlüğü karla mücadele ekiplerini ziyaret eden Belediye Başkanı Fatih Duruay, "Gölbaşılı vatandaşlarımızın rahat bir kış geçirmeleri için gece gündüz demeden devamlı çalışıyorsunuz. Sizlerin emekleri için teşekkür ediyorum" dedi. Duruay, Fen işleri Müdürlüğü çalışanlarını da ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

TUZLAMA EKİPLERİ CADDE VE SOKAKLARI AÇIK HALE GETİRDİ
Keçiören Belediyesi'ne bağlı karla mücadele ekipleri alarmda. Vatandaşların sosyal medya üzerinden yaptığı talepleri de yakından takip eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, karla mücadele ekiplerini talep edilen mahallelere yönlendirdi. Yolların ulaşıma açık olması için yoğun çaba sarf eden belediye, Başkent'i esir alan etkili kar yağışına hazırlıksız yakalanmadı.

TUZ LAMA YAPILDI

Etkisini artıran soğuk hava dolayısıyla yollarda buzlanmaya neden olan kar yağışının ardından Keçiören Belediyesi ekipleri ilçe genelinde tuzlama çalışması da yaptı. Ekipler gece gündüz aralıksız olarak çalışarak cadde ve sokakları temizledi.

ÇİFTÇİ BU SENE REKOR BEKLİYOR

Bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının aniden düşmesi sonucu yağan kar, çiftçinin yüzünü güldürdü. Ankara ve ilçelerinde pazartesi gecesi başlayan ve bugün de devam edeceği belirtilen kar yağışı, çiftçiyi sevindirirken, bu yılki tarımsal üretimde önemli ölçüde artış sağlanacağı belirtildi. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, kar yağışı nedeniyle tarımsal üretimin yapıldığı alanlarda bitki örtüsünün gerekli besinleri aldığını söyledi. Köseoğlu, karın bir yorgan gibi tarlaları kapladığını kaydetti.

REKOR BEKLENİYOR

Köseoğlu, şöyle devam etti: "Polatlı'da özellikle hububat ekili alanlarda kar yağışının müthiş ölçüde faydası var. Tarımsal üretim açısından rekor verim alabiliriz."

KÖY VE İLÇELERE ULAŞIM AÇILDI
Çalışmalar hakkında SABAH Ankara'ya bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, "Ankara genelinde, taşra ilçeler de dahil, 2 bin personelimiz ve 650 aracımız ile 24 saat boyunca karla mücadele ediyoruz. Gece saatlerinde bastıran karla birlikte çalışmalarımızı hızlandırdık ve şu anda tüm ana arterlerde gerekli önlemler alındı. Tüm köy ve ilçelerimize ulaşım açık" dedi.

ELMADAĞ'DA KUYRUK OLUŞTU
Ankara ve çevresinde etkili olan kar yağışı, günlük hayatı da olumsuz etkiledi. Kentin büyük bölümünde etkili olan kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Ankara - Kırıkkale yolunun Elmadağ bölümünde meydana gelen çok sayıda maddi hasarlı kaza nedeniyle yol zaman zaman trafiğe kapandı. Çok sayıda araç yollarda mahsur kaldı. Uzun kuyruklar oluştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent kara teslim olmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN