Sinüzit hakkında doğru bilinen yanlışlar

Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Fikret İleri, sinüzit ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Sinüzit hakkında doğru bilinen yanlışlar
Zonklayıcı baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklık şikayetleri ile kendini gösterebilen sinüzit, yaşam kalitesini düşüren önemli rahatsızlıkların başında geliyor. Sinüs enfeksiyonu yayılım gösterdiği takdirde yüz kemiklerinde iltihaplanmalara, körlüğe hatta menenjitten beyin apsesine kadar birçok ciddi tabloya neden olabiliyor.

SOĞUK HAVAYA DİKKAT!
Viral üst solunum yolu enfeksiyonları sinüzitin en önemli sebeplerinden biridir. Çok fazla önemsenmeyen bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla bu konuda çok dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir almak veya bulaşmışsa tedavi olmak çok önemlidir. Özellikle alerjik rinit sorunu olan kişilerin mutlaka tedavi olmaları gerekmektedir. Ayrıca burun içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık yakalanmaktadır.

CERRAHİ YÖNTEMLER
Hastalığın kronikleştiği durumlarda uygun ilaç tedavisine yanıt alınamadığında cerrahi tedavi gündeme gelmektedir. Bunun yanında eğer enfeksiyon göze, beyine ve çevre kemik yapılara yayılmışsa yani komplikasyon gelişmişse yine cerrahi tedavi devreye girmektedir. Cerrahi tedavide yaygın olarak 'endoskopik sinüs cerrahisi' kullanılmaktadır. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavinin başarı şansı oldukça yüksektir.

SİNÜZİTLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER
YANLIŞ: Baş ağrısı genellikle sinüzit belirtisidir
DOĞRU: Baş ağrılarının yaklaşık yüzde 85'inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10'u migren, sadece yüzde 5'i ise sinüzit benzeri sorunlardır.
YANLIŞ: Geniz akıntısı sadece sinüzitte ortaya çıkar
DOĞRU: Geniz akıntısı birçok nedene bağlı olarak gelişen bir belirtidir. Reflü ve alerjik rinit benzeri pek çok hastalık ve hava kirliği ile sigara alışkanlığına bağlı olarak görülebilir.
YANLIŞ:Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır
DOĞRU: Enfeksiyon sinüzit hastalığının sadece bir formudur. Geniş bir hastalık grubu olan sinüzitin nazal polip formu, gerek sebebi gerekse tedavisi tamamen farklı bir hastalıktır.
YANLIŞ: Sinüzit ameliyatından sonra hastalık genellikle nükseder
DOĞRU:Uygun tanı ve uygun yapılan cerrahinin başarısı yüzde 90'ın üzerinde seyretmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinüzit hakkında doğru bilinen yanlışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN