AK Parti'ye rekor adaylık başvurusu

Giriş Tarihi: 22.2.2015
AK Parti'ye rekor adaylık başvurusu
Genel seçim için AK Parti aday adayları başkent Ankara'ya rağbet gösterdi. 11 Şubat'ta başlayan aday adaylığı başvuruları dün itibari ile sona ererken başvurular 722'ye yaklaştı. AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı aday adaylığı sürecini ve adayların belirlenmesindeki titiz çalışmayı SABAH Ankara'ya anlattı. 2011 seçimlerinde 430 civarında aday adayı müracaatının olduğunu ifade eden Yamalı, "722 tane müracaatla bu seçimde büyük bir patlama yaşadık. Bu rakamın 564'ü erkek, 158'i de kadın aday adaylarından oluştu. Bu artışın nedeni ise teşkilat çalışmaları ve son zamanlarda siyasete ilginin artmış olmasıdır. Diğer partilerde bu kadar artış olmadığı bilgisi de elimize ulaştı" dedi.

TEMAYÜL 1 MART'TA

Başvurulardan sonra adaylarını seçme konusunda titiz bir çalışma yürüteceklerinin belirten Yamalı, "10 gün aday adayları ile teşkilatların tanışma süresi olacak. Parti teşkilatının görüşleri, adayların belirlenmesinde en önemli kriterlerden biri olacak. Bu amaçla 1 Mart'ta da temayül yoklaması yapılacak. Temayülle belirlenen adaylar, tek tek mülakata alınacak ve bire bir görüşmelerle karne çıkartılacak. Temayül ve mülakat sürecinde belirlenen isimlerin potansiyelini anlamak ve adaylığa uygunluğunu saptamak amacıyla Ara Komisyon'da değerlendirme yapılacak. 7 Nisan'da da listeler kesinleşmiş olacak" diye konuştu.

ENGELLİ ADAYLARIN İLGİSİ BÜYÜK OLDU
Ciddi bir engelli aday adayının olduğunu vurgulayan Yamalı, "78 tane engelli aday adayımız var. Bizi en çok sevindiren durum da bu oldu. Bu demokrasinin bir göstergesidir. Engelli insanlar bu partiyi kendine yakın hissediyor ve bu partiden aday olabileceklerini düşünüyor. Biz bunun Meclis'e yansımasını da istiyoruz. Bizim amacımız, özürlülerin de siyaseti öğrenip, kendi haklarını birçok platformda aramaları gerekliliğini iyi bir şekilde duyurmak." diye konuştu.

ADAY TERCİHİNDE ZORLANACAĞIZ
Çok güçlü aday adayları olduğunu söyleyen Yamalı, şunları söyledi: "Teşkilatımız için zor bir aday belirleme süreci olacak. Çünkü seçimi oldukça güç adaylar var. Hakan Fidan, Osman Gökçek, Mücahit Arslan, Erol Göka, Ünsal Ban, Barış Aydın, Ayhan Yılmaz, Recai Birgün gibi önemli isimler arasında tercih yapmakta teşkilatımız zorlanacak. Bunun yanında da Ankara'da 3 kadın milletvekilimiz var bu sayıyı da artırmak istiyoruz." dedi. Parti olarak genç ve kadın siyasetçileri önemsediklerini belirten Yamalı, "Başkentteki adaylarımızın becerikli, sosyal münasebetleri güçlü, liderlik özelliği olan, iş kabiliyetleri yüksek, aklından geçeni güçlü bir şekilde ifade etmesini bilen insanlardan oluşmasını istiyoruz. Diğer kıstasımız ise adayın hemşerileri ile münasebetleri."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'ye rekor adaylık başvurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN