Doç. Dr. İbrahim ÖTGÜN: Çocuklarda yabancı cisim yutmalarına dikkat!

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Aniden başlayan şiddetli öksürük, hışırtılı solunum, ses değişikliği veya kısıklığı, ıslığa benzer solunum sesi gibi belirtiler, çocuğun boğazına kaçan bir yabancı cismin göstergesi olabilir. Çocukta belirtilere ek olarak korku ve heyecana da neden olan bu duruma, saniyeler içinde müdahale edilmesi ve boğaza kaçan cismin doktor tarafından çıkarılması hayati önem taşır.

Çocuğunuza 3 yaşından önce kuruyemiş vermeyin
Çocukların soluk yoluna yabancı cisim kaçması, çocuk ölümlerinin yaklaşık %3'ünü oluşturmaktadır. İlk 3 yaşta soluk borusuna kaçan yabancı cisimlerin % 75'i ise katı gıdalardır. Bunun dışında oyuncakların küçük parçaları, kalem kapakları, toplu iğne, çengelli iğne gibi yabancı cisimlerdir. Bu cisimlerin herhangi birinin çocuk tarafından yutulması, acil müdahale gerektirir. Bu nedenle 3 yaşına kadar çocuklara mümkün olduğunca kuruyemiş ve taneli gıdalar yedirilmemeli, küçük oyuncak parçalarından uzak tutulmaları sağlanmalıdır.

Ani morarma ve solunum sıkıntısına dikkat
Çocuk yabancı bir cisim yuttuğunda ağlamaya başlar ve bu durum cismin genze kaçma riskini yükseltir. Dolayısıyla bu tür durumlarda ani tepki vermek yerine çocuğu paniğe sevk etmeden sakince müdahale etmek, yavaşça ve onu korkutmadan cismi ağzından çıkarmak gerekir. Yemek yerken solunum sıkıntısı çeken bir çocuğa ilk yapılan müdahale ağzının içini parmakla temizlemek olmalıdır. Buna rağmen solunum yolu açılamamış ise çocuğu baş aşağı çevirerek sırtına vurmak, özellikle küçük bebeklerde hayati önem taşır. 3 yaşından büyük çocuklarda ise göğüs kemiğinin alt ucuna hızlıca bastırarak ağzındaki ya da soluk yolundaki cismin dışarı atılabilmesine katkı sağlanabilir. Ancak her zaman yetişkinlerdeki kadar iyi sonuç veren bir yöntem değildir. Bu nedenle çocuğun hemen hastaneye ulaştırılması ve yabancı cismin bir doktor tarafından çıkarılması yaşamsal önem taşımaktadır.

Acil müdahale hayati önem taşır
Yutulan yabancı cisimlerin delici boyutu 5 santimden uzun ve takılacak bir nokta taşımıyorsa çoğunlukla doktor tarafından takip edilir. Ancak çocuğun yemek borusuna kaçan yabancı cismin mutlaka çıkarılması gerekir. Yemek borusu ya da sindirim kanalına kaçmış yabancı cisimlerin de büyük çoğunluğu yine endoskopik yöntemlerle çıkarılabilir. Yabancı cisim ince bağırsaktan geçmiş ve orada takılmışsa açık cerrahi ile müdahale edilir.

Çocukların boğazına yabancı cisim kaçmasını engellemek için bu önlemleri alın:
• Kuru gıdaları 3 yaşın altındaki çocuklara yedirmeyin.
• Ağzında kuru gıdalarla dolaşmasına izin vermeyin.
• Çocuğunuzu delici, kesici, küçük oyuncak parçalarından uzak tutun.
• Kalem kapağı ya da toplu iğne, çengelli iğne gibi yabancı cisimleri çocuğun ağzına almasına izin vermeyin.
• Oyuncakların üzerinde yazan yaşa göre oyuncaklar tercih edin.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doç. Dr. İbrahim ÖTGÜN: Çocuklarda yabancı cisim yutmalarına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN