Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Menisküs yırtığında tedavi kişilere özel belirlenmeli

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Menisküs yırtığında tedavi kişilere özel belirlenmeli
Spor yaparken, merdiven inip çıkarken, hızlı yürüyüş ya da koşu sırasında dizde oluşan ağrı ile kendini belli eden menisküs yırtıkları tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürmektedir. Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Hakan Özsoy, menisküs yırtıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

EV HANIMLARI RİSKLİ
Yalnızca sporcularda değil ev hanımlarında da sık görülüyor. Diz eklemi vücudun en geniş ve yaralanmalara en sık maruz kalan eklemidir. Menisküslerin görevi diz eklemini oluşturan uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki yükü azaltmaktır. Menisküs yırtıkları, spor yaparken dizin burkulmasıyla ya da çömelme sırasında dizin zorlanması sonucu oluşabilmektedir. Sporcularda, ev hanımlarında, beden gücü ile çalışanlarda sık görülmektedir. Spor yaralanmaları sonucu oluşan menisküs yırtıklarına çapraz bağlar gibi dizdeki diğer yapıların yırtıkları da eşlik edebilir. Diğer yandan yaş ilerledikçe menisküsler de direncini yitirmekte ve günlük aktiviteler sırasında çok zorlanma olmadan da yırtılabilmektedir.

ARTROSKOPİ SAYESİNDE KISA SÜREDE İYİLEŞME SAĞLANIYOR
Menisküs yırtıklarının tanısında en değerli bilgiler hasta öyküsünün dinlenmesiyle elde edilmektedir. Bunun yanında MR görüntüleme ile yırtığın şekli, tam yeri ve eklemdeki ek başka yaralanmalar olup olmadığı konusunda bilgi edinilmektedir. Tanı sonrası tedavi yöntemine, hastanın yaşına ve yaralanma şekline göre karar verilmektedir. Eğer hasta gençse ve spor yaralanması veya ciddi bir diz travması sonrası yırtık oluşmuşsa, öncelikli olarak cerrahi yönteme başvurulmaktadır. Cerrahideki temel hedef, menisküs dokusunu mümkün olabildiğince koruyarak onarmaktır. Eğer onarılamayacak kadar ciddi bir yırtık varsa bu bölgedeki parçalar temizlenerek de hastanın şikayetleri geçirilebilmektedir. Cerrahi tedavi kapalı yöntemlerle (artroskopik) olarak yapılmaktadır. Büyük kesiler yapılmadığı için hasta ameliyat sonrasında kısa sürede ayağa kalkmakta ve işine geri dönebilmektedir.

FARKLI CERRAHİ SEÇENEKLER VAR
İleri yaştaki hastalarda ise birkaç haftalık istirahat, zorlamama ve ağrı kesiciler ile öncelikli olarak ameliyatsız tedavi denenebilir. Önerilen bu yöntemlerle ağrıları geçmeyen hastalar ise artroskopik cerrahi ile sağlıklarına kavuşturulabilmektedir. Bunların yanı sıra menisküs yırtığı ile birlikte eklemde kıkırdak aşınması ve kireçlenme var ise daha farklı cerrahi seçenekler ile tüm hastaların tedavileri sağlanabilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menisküs yırtığında tedavi kişilere özel belirlenmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN