'Kadına kalkan el iflah olmaz'

Giriş Tarihi: 5.3.2015
'Kadına kalkan el iflah olmaz'

Büyükşehir Belediyesi 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla kutlama programı düzenledi. Emine Erdoğan'ın da katıldığı etkinliğin en önemli gündem konusu kadına şiddet oldu

Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Sheraton Otel'de Dünya Kadınlar Günü Kutlama Programı düzenledi. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve eşi Nevin Gökçek'in yanı sıra çok sayıda kadın milletvekili, bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Etkinlik öncesinde Emine Erdoğan ile Nevin Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) tarafından açılan sergiyi gezdi. Dünya Kadınlar Günü Kutlama Programı ise halk oyunu gösterileriyle başladı. Ankara ilçelerine ait yöresel kıyafetler, ilçelerden gelen kadınlar tarafından düzenlenen defileyle sergilendi. Konuşmasına, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak başlayan Emine Erdoğan "Siz Ankaralı dostlarımızla buluşmak, benim için büyük memnuniyet kaynağı" dedi.

'KADINA ŞİDDETTEN UZAK DURUN'
Etkinlikteki konuşmacılar kadına şiddeti lanetledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Kadına kalkan el iflah olmaz. Annesine, eşine, kız kardeşine, kızına şiddet uygulayan bir ruhun iflas ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Toplumumuzda güçlü bir erkeklik onurundan söz edilir. Şiddet en başta bu onura yakışmaz. Biz de buradan seslenelim, daha çok kalp, daha çok onur kırmadan kendine dön ve insanlığını hatırla. Kadına karşı şiddet uygulamaktan uzak dur" diye konuştu. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 20 yıla yakın bir süredir güzel hizmetler yaptığını ifade eden Erdoğan, büyükşehir belediyesinin kadınlara yönelik yaptığı çalışmaları Belediyenin BELMEK hizmetini çok önemsediğini söyledi. Erdoğan, "Sanata, sanat ustalarına verdiğimiz değer, geleceğe nasıl baktığınızın aynasıdır. Elimizdeki kıymetleri, çocuklarımıza aktarma konusunda özel bir gayret sarfederek, kültürel devamlılığımızı sağlamalıyız. Sizler de lütfen sahip olduğunuz bir beceriyi çocuklarınıza en güzel şekilde aktarınız" dedi.

HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise kadına karşı şiddetle mücadelede, bütün kadınların, erkeklerin, kurumların, STK'ların, medya ve konuya duyarlı kesimlerin elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, "Birlikte çalışmayı kabul etmelidir. Birlikte yol almak için bütün gayreti göstermelidir. Bu belanın altından ancak bu şekilde kalkabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

'TEK YÜREK OLALIM'
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi ve Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek de kadının bir gün değil, 365 gün hatırda olması gerektiğini söyledi. Gökçek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizde haksız yere öldürülen kadınlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bu bir insanlık mücadelesidir. Kadınlarımızın ötelenmesine, dışlanmasına, tacize ve şiddete maruz kalmasına birlikte engel olmalıyız. Kadına şiddete dur demezsek toplumun bel kemiğini kırmış ve kalbini durdurmuş oluruz. İnsan olduğumuzu unutmayalım. Toplumun, ülkenin mutlu ve huzurlu olması için tek yürek, tek bilek olalım." Programdan sonra Emine Erdoğan ve Gökçek ailesi defileye katılan kadınlarla fotoğraf çektir

'HAYDİ HANIMLAR LOKALE'
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de kadınlara yönelik sürdürdükleri faaliyetleri anlattı. Gökçek, hanım lokallerine pek çok hanımın gelmediğini bildiğini ifade ederek, "'Hanım lokallerinde her türlü rehabilitasyonu bulabilirsiniz. Rahat edebilirsiniz, bir kere evde eşlerinizle kavgalarınız azalır kesinlikle. Çocuklarla tartışma azalır. Onun için bizim hanım lokallerine buyurun"' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kadına kalkan el iflah olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN