Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2023 projesi konut engeline takıldı

Ankara'nın 2023 hedeflerinde önemli bir yere sahip olan Ostim 2'nin Kazan bölgesinde gösterilen sanayi alanına yaklaşık 3 yıldır kurulamıyor

2023 projesi konut engeline takıldı
Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan OSTİM içerisindeki ağır sanayi firmaları için düşünülen OSTİM 2 için çalışmalar devam ediyor. OSTİM 2'ye taşınamadıklarını ifade eden ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "OSTİM 2 için 3 yıldır uğraşıyoruz ancak bazı menfaat gruplarının araya girmesi ile buraya onay verilemedi" dedi.

ÖNEM TAŞIYOR
Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan patlamalar nedeniyle can ve mal kaybının yaşandığı OSTİM'de bulunan havacılık gibi ağır sanayi kuruluşları için Kazan ilçesinde oluşturulması planlanan OSTİM 2 projesi bir türlü hayata geçirilemedi. Ankara'nın 2023 hedefleri için önemli bir yere sahip olan OSTİM 2 aynı zamanda iş güvenliği açısından da hayati önem taşıyor. Proje için büyük harcamaların yapıldığını ve süreci yeniden canlandırmak istediklerini belirten Nurettin Özdebir, " Bir sürü insan bu bölgede kooperatif kurmak için uğraşıyor. Arazinin büyük bir kısmını zaten Büyükşehir Belediyesi tarafından sanayi yeri olarak gösteriyor. Ama başka menfaat gruplarının araya girmeleri ile buraya onay verilmedi. Onlar orada kendilerine arsa toplayıp kooperatif kurup konut yapmayı düşünüyorlar. Burada organize sanayi bölgesi olduğu zaman sanayiciden başka kimsenin menfaati yok"şeklinde konuştu.

3 YILDIR ONAY BEKLENİYOR
OSTİM'de bulunan sanayi kuruluşlarında yoğun talepler aldıklarını söyleyen Özdebir, " Bu talepler doğrultusunda girişimlerde bulunduk. Bakanlık bizi destekledi. Valiliğe dilekçemizi verdik. Proje bir sürü kuruluştan geçti. OSTİM 2 için 3 yıldır bekliyoruz. En son konu ile ilgili 9 bakanlık ve 17 kuruluşun oybirliği ile onayı alınması gerekiyor ancak İl Tarım Müdürlüğü'nden olumsuz cevap geldi. 17 tane kuruluştan 16 tanesi onay verdi. Tek bir kurum onay vermediği için proje durdu"ifadelerini kullandı.

SANAYİCİNİN ÖNÜ AÇILMALI
Kazan'da yapılacak olan OSTİM 2'nin Ankaralı sanayiciler için önemli olduğunu vurgulayan Başkan Özdebir, OSTİM ve İvedik'te yaşanan patlamalardan sonra böyle bir karar alındı. 30 yıl öncesine göre tasarlanan bu iş yerleri sanayicilere artık yetişmiyor. Buradaki sanayicinin önünü açmak gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 projesi konut engeline takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN