Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Dolar nereye koşuyor

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Havalarla beraber siyaset-ekonomi gündemi de ısınmaya başladı. "Kriz algısı" yaratmak isteyen çevreler yine iş başında… "Ekonomi yönetimine baskı yapılıyor" yaygarası koparılıyor. Sadece bu mu?
"Dolardaki yükseliş durdurulamıyor"
diyerek vatandaş galeyana getiriliyor.
Kilit kurumlarda istifa iddiaları kafa karışıklığı yaratılıyor.
İşte bu söylentiler ve girişimlerle geçen hafta dolar rekor üstüne rekor kırdı.14 Ocak'tan bu yana yüzde 14.5 değer kazandı, 2.62'yi gördü. Piyasalar adeta sallandı…" Kriz mi var? Dolar nereye koşuyor?"En çok karşılaştığım soru oldu.
***
Birilerinin dolardaki artıştan nemalandığı kesin! Spekülatif alımlarla doları yükselten çevreler TL'ye saldırıyor.Peki, piyasaların yatışması ilgili kurumlar neden proaktif davranamıyor?
Merkez Bankası'ndan dün gecikmeli de olsa önemli bir hamle geldi. Bankaların Merkez Bankası'nda tuttuğu dövizin faizi düşürüldü.Doların cazibesinin azalması bankaları ne kadar etkileyecek?
***
Anlaşılan o ki!
Önceki gün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapılan görüşme etkili oldu."Elindeki silahları kullan" çağrısı da karşılık buldu.
Merkez dün elinde dövizle oynayanlara "buradayım" mesajı verdi. Unutmayalım ki elinde çok sayıda silahı bulunuyor…Piyasaya sağladığı likiditeyi kısıp, gecelik repo oranlarını yukarı çekerek spekülatif TL talebinin önünü kesebilir. Kaos yaratmak için döviz alanların maliyetini arttırarak, yükselişi kısmen frenleyebilirdi. Ama bunu yapmadı, fonlama maliyetlerini düşürdü.
Peki başka neler yapabilir?
TL'yi kısabilir, ihaleleri artırabilir, döviz piyasasına doğrudan müdahale edebilir.Kur artışıyla birlikte reel sektöre çıkan milyarlarca dolarlık fatura ortada.Devam ederse, büyümede frene basılacak, işsizlik artacak, enflasyon yeniden yükselişe geçecek.Merkez Bankası'nın politika setinde değişiklik zorunlu… Sadece enflasyon, fiyat istikrarına odaklı para politikası ile bu iş gitmez.
Büyüme ve istihdamı da desteklemesi kaçınılmaz.Gelelim "dolar nereye koşuyor?" sorusunun yanıtı; Kur tahmininde bulunmam imkânsız. Anlaşılan o ki!
Tüm kaos planlarına karşın ekonomide bahar havası devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Dolar nereye koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN