Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baskıcı valinin adı meydandan silinecek

Tek parti döneminin baskıcı valisi olarak bilinen Nevzat Tandoğan'ın soyadını taşıyan Tandoğan Meydanı'na Özgecan'ın adının verilmesi gündeme geldi

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Baskıcı valinin adı meydandan silinecek
Tek parti döneminde Valiliği yapan Nevzat Tandoğan'ın soyadının verildiği Tandoğan Meydanı'nın isminin değiştirilmesi gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu yaptığı toplantıda Tandoğan Meydanı'nın adının değiştirilmesi gerektiğini gündeme getirdi. Ankara'da köylü ve halk üzerinde kurduğu sert otorite ile bilinen Nevzat Tandoğan isminin değiştirilebilmesi için MHP Grubu'nun da desteğini isteyecek olan AK Parti'nin teklifi olumlu karşılanırsa baskıcı valinin adı Ankara'daki meydandan silinecek.

SAİD NURSİ'YE ZORLA ŞAPKA GİYDİRDİ

1929 yılında Ankara Valiliği'ne atanan ve aynı zamanda Ankara Belediye Başkanlığı görevini de yürüten Nevzat Tandoğan 18 yıl kaldığı görevde kaldı. Valilik yaptığı dönemde halk ve kendi istediklerini yazmayan gazeteciler üzerinde baskı kuran Tandoğan ile ilgili en akılda kalan olay sürgündeki Said Nursi'ye zorla şapka giydirmeye çalışması olarak biliniyor.

ANKARA'NIN ÖNEMLİ NOKTASI

Anıtkabir'e giden protokol yolu üzerinde olan ve kentte düzenlenen birçok mitinge de ev sahipliği yapan meydan adeta Ankara'nın kalbi durumunda. Önemli devlet kurumlarının da bulunduğu meydan "Nevzat Tandoğan Meydanı" olarak biliniyordu. 2012 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararla meydanın adı "Tandoğan Meydanı" olarak değiştirilmişti. Başkentte 1945 yılında işlenen ve o dönem "Ankara Cinayeti" olarak anılan olayda da adı geçen Vali Nevzat Tandoğan, Eskişehir'de görülen mahkemede cinayeti kasten ve bilerek örtbas etmekle suçlandı. Mahkemedeki iddialar nedeniyle bunalıma giren Vali Tandoğan, 9 Temmuz 1946'da tabanca ile intihar etti.

ÖZGECAN'IN ADI VERİLSİN
AK Parti Grubu'nda tartışılan bir diğer konu ise meydana verilecek isim oldu. Kimi üyeler, "İsim kalsın halk bu ismi gördükçe o günleri hatırlasın"diye fikir yürütürken kimi üyeler ise meydana Mersin'in Tarsus İlçesinde cinayete kurban giden Özgecan Aslan'ın adının verilmesini teklif etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baskıcı valinin adı meydandan silinecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN