Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpek'te yıkım kararı için son 15 gün

Mühürlenen ve 1.5 milyon TL ceza kesilen Paralel kampusta projeye aykırı bölümler 15 gün içinde düzeltilmezse Büyükşehir Belediyesi'nce yıkım kararı alınması bekleniyor

İpek'te yıkım kararı için son 15 gün
Büyükşehir Belediyesi'nin daha önce yaptığı denetimlerde projeye aykırı yapılaşmalar tespit ettiği İpek Üniversitesi'ne 15 gün süre verildi. Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen işadamı Akın İpek'in mütevelli heyeti olduğu üniversite, aykırılıkları bu süre içinde düzeltmezse yıkım kararı alınacak. İpek Üniversitesi yönetiminin kampusu bir sonraki akademik yıla kadar tamamlama isteği nedeniyle mühür vurulmayan bölümlerdeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

10 BİNA KAÇAK ÇIKMIŞTI

SABAH tarafından gündeme getirilen İpek Üniversitesi'ndeki projeye aykırı kaçak yapılaşma kampus içerisindeki 13 binanın 10'unda tespit edildi. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından yapılan denetimlerde aralarında rektörlük ve kütüphane gibi binaların da bulunduğu 10 binada 5 bin 759 metrekarelik kaçak yapılaşma tespit edildi. Kampusun şantiye giriş kapısına belediye ekipleri tarafından mühür vurulurken mal sahibi ve yapı denetimcisi konumundaki İpek Üniversitesi Rektörlüğü ile yapı müteahhidi İK Akademi İnşaat'a yaklaşık Büyükşehir Belediyesi Encümen kararı ile 1,5 milyon TL para cezası kesildi.

EN DEĞERLİ BÖLGEDE
Gülen cemaatinin en önemli finansörlerinden olan İpek Ailesi'ne ait İpek Üniversitesi'nin Ankara'nın en değerli bölgelerinden Çankaya Oran'daki yerleşkesinde devam eden inşaatta tespit edilen kaçak yapılaşmalar nedeniyle üniversiteye mühür vurulmuştu. Gelecek yıl eğitime açılması planlanan İpek Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirilen kaçak yapılaşmaların 15 gün içerisinde projeye uygun hale getirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 32'nci maddesi gereğince kaçak bölümler Büyükşehir tarafından mevzuata uygun hale getirilecek.

KARDEŞ İPEK YARDIMCISI
Önce Altın Koza Üniversitesi adıyla kurulan ancak daha sonra İpek adı verilen üniversite Koza İpek Vakfı tarafından kuruldu. Üniversitenin mütevelli heyeti başkanlığını Fethullah Gülen için "Bir gülüşüne tüm mal varlığımı veririm" diyen Akın İpek yaparken, yardımcılığını ise kardeşi Tekin İpek yürütüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpek'te yıkım kararı için son 15 gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN