Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhammet artık çok daha mutlu

Doğuştan idrarını yapamayan 11 yaşındaki Muhammet Akman, Türkiye'de ilk kez GATA'da gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla normale döndü

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Muhammet artık çok daha mutlu
Şanlıurfa'nın Bozova İlçesi'nden Ankara'ya getirilen, doğuştan idrarını yapamayan 11 yaşındaki Muhammet Akman, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) yapılan robotik cerrahi yöntem operasyonuyla sağlığına kavuştu. GATA Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Tabip Albay Yusuf Kibar, başarılı bir operasyon gerçekleştirildiğini belirtti. Robotik cerrahi yöntemle ince bağırsaklarının 30 santimlik bölümü alınan ve mesanesi büyütülen Muhammet, ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

AMELİYAT 6 SAAT SÜRDÜ

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Tabip Albay Kibar, "Türkiye'de ilk defa uygulanan bir ameliyat. 'Nörojen Mesane' adı verilen bu hastalıkta, robot yardımı ile bağırsağı kullanarak 6 saat süren bir ameliyatla mesaneyi büyütmüş olduk. Bu vaka Türkiye'de kabaca her 500 kişiden birinde görülüyor ve ortalama 70 bin kişide bu hastalığın olduğunu tahmin ediyoruz" dedi. Muhammet'in babası Yılmaz Akman, oğlunun sağlığına kavuşmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Muhammet ise "Okulumda idrar kaçırdığım için arkadaşlarım arasında alay konusu oluyordum. Şimdi ben de normal olarak idrarımı yapabileceğim. Doktorlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhammet artık çok daha mutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN