Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebelik şansını artıran uygulama

Memorial Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Aygül Demirol, daha kaliteli embriyo gelişimi ve transfer için en doğru embriyonun seçilmesini sağlayan embriyoskop uygulamasını anlattı

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Gebelik şansını artıran uygulama
Embriyoskop uygulaması, bebek sahibi olmak isteyen çiftlere daha kaliteli embriyo gelişimi ve transfer için en doğru embriyonun seçilmesini sağlıyor. Avrupa'da ve Amerika'da sayılı merkezde kullanılan ve gebelik oranlarını yüzde 20 üzerinde artıran embriyoskobun kullanımı uzmanlık ve tecrübe gerektiriyor. Tüp bebek tedavisinde normal uygulamalarda, anne adayının yumurtaları ve baba adayının spermleri döllenerek anne rahmini taklit eden özel yapılar (inkübatör) içerisinde geliştirilir ve bu sayede gebelik öncülü hücreler (embriyo) elde edilir. Ana inkübatörler içinde her hastanın embiyoları ayrı bölmelerde takip edilir. Günlük gelişim kontrolleri için döllenmiş yumurta ve embriyolar laboratuvarda dış ortama alınarak mikroskopta gelişimleri kontrol edilerek tekrar inkübatöre yerleştirilir. Bu gelişim kontrollerinin yapılması mecburidir. Her hastanın kontrolü için inkübatörün kapağı birçok kez açılıp kapatılır. Bu esnada dış ortam ve iç ortam arasındaki farktan dolayı embriyolar ufak derecede de olsa bir şoka maruz kalır. Anne rahmine yerleştirecek embriyonun seçimi de belli saatlerde yapılan bu kontroller esas alınarak yapılır. Kontrol saatleri dışındaki anlık değişim ve gelişimleri tespit etmek mümkün değildir. Yüksek gebelik oranı elde etmek için en kaliteli embriyonun seçilmesi gerekir.

EN KALİTELİ EMBRİYO SEÇİLİYOR

Tüp bebek tedavisindeki en güncel yaklaşım olan embriyoskop kullanımında ise yumurta ve spermlerin dölleme işlemi yapıldıktan sonra yumurtalar, embriyoskop içerisindeki özel bölmelere yerleştirilir. Her hastanın yumurtadan embriyo gelişimi ayrı ayrı özel alanlarda takip edilir. En ileri teknolojide üretildiği için ideal-doğal bir ortam oluşturulur. Embriyoskop sistemi içinde gelişimin sağlandığı inkübatör bölümü içi de devamlı kayıt alan özel bir mikroskop-video sistemi mevcuttur. Ayrıca tüm bu gelişimin analiz edilip değerlendirildiği bir bilgisayar sistemi mevcuttur. Bu sayede dölleme işleminden sonra embriyo gelişiminin tüm aşamaları sürekli olarak ve kontroller için embriyolar dışarıya alınmadan yapılır. Embriyoskop ile takipte embriyonun gelişimi çok daha sağlıklı ve kaliteli olur. Esas önemli nokta ise en kaliteli embriyo, tüm gelişim evreleri net ve sürekli olarak takip edilerek seçilir.

DOĞRU MERKEZ SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ
TÜP bebek hizmetinin tam donanımlı bir hastanede sunulması, çiftlere birçok yönden avantaj sağlar. Bu avantajların başında hastaların, hastanenin tüm alt yapı imkânlarından faydalanabilmesi gelir. Tüp bebek uygulamasının tam donanımlı bir hastane ortamında gerçekleştirilmesi, tedavinin kalitesini ve hasta güvenliğini artırır. Bunun yanı sıra hastanedeki tüm bölümlerle işbirliği halinde çalışılması daha başarılı sonuçlar alınmasına büyük katkı sağlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelik şansını artıran uygulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN